Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Bez radiologije nema dijagnostike u medicini

30.09.2019. 08:32 11:33
Piše:
Foto: Evropska škola radiologije dovela u Novi Sad najveće stručnjake Foto: LJ. Petrović 

U Evropskoj školi radiologije, po prvi put održanoj u Novom Sadu, govorilo desetak predavača iz Švajcarske, Švedske, Francuske, Grčke i naše zemlje, i njihova predavanja bila su posvećena najčešćim gastrointestinalnim poremećajima.

- Bez radiologije danas nema dijagnostike ni u jednoj oblasti medicine. Bolesti abdomena su nekada iskusni hirurzi pregledali prstima, palpacijom, a u današnje vreme to rade radiolozi uz pomoć aparata. Aparatima sad možemo direktno da vizualizujemo unutrašnjost pacijenta i samim tim smo precizniji u donošenju odluka. Jako je velika uloga radiologa u kliničkom radu i radiolozi su neophodan deo tima u bilo kojoj medicinskoj oblasti - rekla je profesor dr Sanja Stojanović iz Centra za radiologiju Kliničkog centra Vojvodine na nedavno održanoj Evropskoj školi radiologije u Novom Sadu.

Kako je objasnila, Evropska škola radiologije održava se u celom svetu, osnovana je pre 12 godina i prvo je bila samo u Evropi, a sada se održava i u Aziji, Africi i Americi. Sada je po prvi put održana u Novom Sadu i organizator ovog skupa svetskih stručnjaka u našoj zemlji bila je dr Stojanović. Predavači su uvek eksperti iz određene oblasti, koja se odabere za temu skupa. Osim predavanja, tokom trajanja škole održavaju se i radionice, a predavači prikažu i najinteresantnije slučajeve i nedoumice koje radiolozi sreću u svakodnevnom radu i koje predstave polaznicima. Ovoga puta bilo je desetak predavača iz Švajcarske, Švedske, Francuske, Grčke i naše zemlje, i njihova predavanja bila su posvećena najčešćim gastrointestinalnim poremećajima.

- Govorila sam o upali slepog creva i o tome koje bolesti imitiraju ovu upalu, a postoji niz oboljenja koja se isto prezentuju kao i upala slepog creva. Ako se ne reaguje na vreme, upala slepog creva može da dovede do perforacije, do pucanja slepog creva i do stanja koje je opasno po život. Zbog toga je vrlo važno definisati radiološke znake na ultrazvuku i na kompjuterizovanoj tomografiji, CT, da se tačno zna šta treba da se vidi kada mislimo da se radi o upali slepog creva.

U dijagnostici se, u ovom slučaju, koristi ultrazvuk i CT, zato što on u jednom pregledu daje nalaz i ostalih oboljenja, koje možemo da prepoznamo. Može da se koristi i magnetna rezonanca kod trudnica i dece, ali se ređe koristi, jer je komplikovanije za pregled, dok su ove druge metode brže - ispričala je dr Stojanović i dodala da su među temama drugih predavača bila razna oboljenja gastrointestalnog trakta, a da je dr Slavica Sotirović Seničar iz Kliničkog centra Vojvodine pričala je o akutnoj upali žučne kese.

Polaznici škole, njih oko 60, došli su iz Argentine, Rumunije, Srbije, Hrvatske, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Bugarske i brojnih drugih zemalja i svi oni imali su mogućnost da postavljaju pitanja i aktivno učestvuju u radionicama.

- Uloga radiologije je velika i neophodna. S modernim aparatima radiologija se spušta na milimetarski nivo preseka organizma. Morfološki može sada da se ugleda jako mnogo. Polja u kojima se ona sada dalje razvija su funkcionalni imidžing, kao i metaboličke aktivnosti pojedinih procesa, gde se određene supstance mere i otkrivaju metabolički proces - navodi dr Stojanović.

Prema njenim rečima, ovakve škole su najbolje mesto za učenje i razmenu iskustva i za upoznavanje ljudi iz drugih krajeva, da se vidi kako oni rade, kako je njihova urgentna ili radiološka služba organizovana i kako reaguju u nekim situacijama.       

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar
Centar za radiologiju KCV godišnje pregleda 77.000 pacijenata iz cele Vojvodine

Centar za radiologiju KCV godišnje pregleda 77.000 pacijenata iz cele Vojvodine

14.10.2018. 18:42 18:58