Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Без радиологије нема дијагностике у медицини

30.09.2019. 08:32 11:33
Пише:
Фото: Европска школа радиологије довела у Нови Сад највеће стручњаке Фото: Љ. Петровић 

У Европској школи радиологије, по први пут одржаној у Новом Саду, говорило десетак предавача из Швајцарске, Шведске, Француске, Грчке и наше земље, и њихова предавања била су посвећена најчешћим гастроинтестиналним поремећајима.

- Без радиологије данас нема дијагностике ни у једној области медицине. Болести абдомена су некада искусни хирурзи прегледали прстима, палпацијом, а у данашње време то раде радиолози уз помоћ апарата. Апаратима сад можемо директно да визуализујемо унутрашњост пацијента и самим тим смо прецизнији у доношењу одлука. Јако је велика улога радиолога у клиничком раду и радиолози су неопходан део тима у било којој медицинској области - рекла је професор др Сања Стојановић из Центра за радиологију Клиничког центра Војводине на недавно одржаној Европској школи радиологије у Новом Саду.

Како је објаснила, Европска школа радиологије одржава се у целом свету, основана је пре 12 година и прво је била само у Европи, а сада се одржава и у Азији, Африци и Америци. Сада је по први пут одржана у Новом Саду и организатор овог скупа светских стручњака у нашој земљи била је др Стојановић. Предавачи су увек експерти из одређене области, која се одабере за тему скупа. Осим предавања, током трајања школе одржавају се и радионице, а предавачи прикажу и најинтересантније случајеве и недоумице које радиолози срећу у свакодневном раду и које представе полазницима. Овога пута било је десетак предавача из Швајцарске, Шведске, Француске, Грчке и наше земље, и њихова предавања била су посвећена најчешћим гастроинтестиналним поремећајима.

- Говорила сам о упали слепог црева и о томе које болести имитирају ову упалу, а постоји низ обољења која се исто презентују као и упала слепог црева. Ако се не реагује на време, упала слепог црева може да доведе до перфорације, до пуцања слепог црева и до стања које је опасно по живот. Због тога је врло важно дефинисати радиолошке знаке на ултразвуку и на компјутеризованој томографији, ЦТ, да се тачно зна шта треба да се види када мислимо да се ради о упали слепог црева.

У дијагностици се, у овом случају, користи ултразвук и ЦТ, зато што он у једном прегледу даје налаз и осталих обољења, које можемо да препознамо. Може да се користи и магнетна резонанца код трудница и деце, али се ређе користи, јер је компликованије за преглед, док су ове друге методе брже - испричала је др Стојановић и додала да су међу темама других предавача била разна обољења гастроинтесталног тракта, а да је др Славица Сотировић Сеничар из Клиничког центра Војводине причала је о акутној упали жучне кесе.

Полазници школе, њих око 60, дошли су из Аргентине, Румуније, Србије, Хрватске, Македоније, Босне и Херцеговине, Бугарске и бројних других земаља и сви они имали су могућност да постављају питања и активно учествују у радионицама.

- Улога радиологије је велика и неопходна. С модерним апаратима радиологија се спушта на милиметарски ниво пресека организма. Морфолошки може сада да се угледа јако много. Поља у којима се она сада даље развија су функционални имиџинг, као и метаболичке активности појединих процеса, где се одређене супстанце мере и откривају метаболички процес - наводи др Стојановић.

Према њеним речима, овакве школе су најбоље место за учење и размену искуства и за упознавање људи из других крајева, да се види како они раде, како је њихова ургентна или радиолошка служба организована и како реагују у неким ситуацијама.       

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар
Центар за радиологију КЦВ годишње прегледа 77.000 пацијената из целе Војводине

Центар за радиологију КЦВ годишње прегледа 77.000 пацијената из целе Војводине

14.10.2018. 18:42 18:58