ORANICE VOJVODINE SUVE Ne zaliva se ni 50.000 hektara! Ovo je najzastupljeniji tip navodnjavanja, a analitičar prognozira mogući scenario
Navodnjavanje poljoprivrednog zemljišta slaba je tačka u poljoprivrednoj proizvodnji. Imamo je jako malo povoršina pod sistemima za navodnjavanje i iz godine u godinu taj procenat ne menja se znatnije.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku za prošlu godinu pokazuju da su svega 2,3 odsto povećane površine pod sistemom za navodnjavanje u odnosu na 2023. godinu.
Statistika je izračunala da je tokom 2024. godine u Republici Srbiji od 3.257.100 hektara raspoloživih poljoprivrednih površina navodnjavano svega 48.668 hektara. I po tim površinama daleko smo od mnogih zemalja. U Albaniji, recimo, navodnjava se 380.000 hektara, a u svetu čak 17 procenata poljoprivrednog zemljišta.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku za prošlu godinu pokazuju da su za svega 2,3 odsto povećane površine pod sistemom za navodnjavanje u odnosu na 2023. godinu
Oranice i bašte (sa 93,5 odsto) u 2024. godini imaju najveći udeo u ukupno navodnjavanim površinama, a potom slede voćnjaci (sa 5,9 odsto) i ostale poljoprivredne površine (sa udelom od 0,6 odsto).
Navodnjavanjem je prošle godine ukupno zahvaćeno 66.742 hiljade kubnih metara, što je za 5,2 odsto više nego u prethodnoj godini. Najviše vode crpelo se iz vodotokova − 92,8 odsto, dok su preostale količine zahvaćene iz podzemnih voda i ostalih izvora.
Prinosi pšenice biće niži do 21 posto
Gulan navodi da su očekivanja agornoma da će prinosi ozime pšenice do 2030. godine biti smanjeni, približno 16 odsto u severozapadnom i severnom regionu i do 21 odsto u jugoistočnom delu Srbije. - Naučni istitut u Novom Sadu i u Zemunu stvorili su oko 2.500 visokorodnih sorti i hibrida raznih kultura, ali se njihove genetske mogućnosti, nažalost, koristi tek od 30 do 50 odsto. Zato treba raditi na edukaciji poljoprivrednika pri izboru semena i istovremeno više novca izdvajati iz državne kase za sisteme za navodnjavanje.
Najzastupljeniji tip navodnjavanja bio je orošavanjem. Od ukupne navodnjavane površine, orošavanjem se navodnjavalo 91 odsto površina, kapanjem 8,8 odsto površine, a površinski se navodnjavalo svega 0,2 odsto površine.
Istraživanjem o navodnjavanju obuhvaćena su preduzeća i zemljoradničke zadruge koje se bave poljoprivrednom proizvodnjom i uslugama u poljoprivredi ili upravljaju sistemima za navodnjavanje.
Agrarni analitičar iz Novog Sada Branislav Gulan ističe za Dnevnik da je za jednu deceniju zbog suše u poljoprivredi Srbije izgubljeno oko šest milijardi dolara i da zato, uporedo sa postavljanjem sistema za navodnjavanje, treba stvarati i sorte i hibride otporne na sušu jer od narednih 100 godina, 52 će biti sušne.
48.668 hektara poljoprivrednih površina navodnjava se u Srbiji, 380.000 u Albaniji
91 odsto površine navodnjava se orošavanjem
- Ključni resurs za prinose biće voda. U svetu će se voditi bitka za vodu kao nekada za naftu. Ali, ako budemo obezbedili vodu, to jest sisteme za navodnjavanje, možemo imati dve žetve i nadoknatiti manji prinos - navodi Gulan.
Dodaje da će, ukoliko ne bude dovoljno vode i prirodnog đubriva, nekadašnja žitnica Evrope, Vojvodina za tri decenije postati pustinja, po prinosima jer humus je već sad smanjen sa pet na oko 2,5 odsto.
Z. Delić