NEMA „AJKULE” BEZ ŠLJIVE RANKE Minićima iz Čačka, proizvođačima rakije, donela je mnoga priznanja
Reklo bi se da nadaleko nema kraja u kome šljiva rađa kao u čačanskom.
I sami njihovi nazivi to potvrđuju: čačanska lepotica, čačanska rodna i čačanska rana, koje su stigle na sve meridijane.
Cane Minić iz Donje Trepče proizvođač je odlične rakije i šampion mnogih ocenjivanja. Kaže da je kvalitet ono o čemu najviše vodi računa od samih zasada šljiva pa do finalnog proizvoda kao što je rakija.
- Moja omiljena pesma je„Znaš li, draga, onu šljivu ranku”, za koju je među muzičarima poznato da se najlakše uhvatimo za novčanik ili džep. Inače, šljiva ranka je crvena šljiva od koje sam ja dobio i najveće nagrade kao proizvođač rakije i svi mladi voćnjaci su zasađeni upravo njom. Šljiva ranka je malo sitnija za kupljenje, ali je visokog kvaliteta. Ne može se „ajkula” dobiti ako se nema crvena ranka, požegača ili neka takva šljiva”, rekao je Minić za agenciju RINA.
Canetova supruga Gordana Minić je primer vredne domaćice koja šljivu koristi za razne slatke đakonije u svojoj kuhinji i podseća na jedan od starijih recepata.
- Pored ubičajenih džemova od ljuštenih i neljuštenih šljiva i slatka koja pravim, pripremam i jedan starinski kolač od šljive madžarke, koji smo mi kao deca jeli i obožavali, konzumirali umesto čokolade. Ovaj kolač se kuva. Kada se šljive operu i ispršte, stave se na šporet da se kuvaju, a kad nestane ljuspica, potkuvamo, odnosno zamesimo projinim brašnom. Mogu da se stave i crna čokolada i orasi, a kada se doda vanila, još je ukusnije - rekla je Goca Minić.
Inače, Gordana i Cane Minić iz Donje Trepče veoma su vredni ljudi, a u braku su decenijama i ovom prilikom su istakli da su tolerancija i razumevanje ključ zdravog i dugog bračnog života.