НЕМА „АЈКУЛЕ” БЕЗ ШЉИВЕ РАНКЕ Минићима из Чачка, произвођачима ракије, донела је многа признања
Рекло би се да надалеко нема краја у коме шљива рађа као у чачанском.
И сами њихови називи то потврђују: чачанска лепотица, чачанска родна и чачанска рана, које су стигле на све меридијане.
Цане Минић из Доње Трепче произвођач је одличне ракије и шампион многих оцењивања. Каже да је квалитет оно о чему највише води рачуна од самих засада шљива па до финалног производа као што је ракија.
- Моја омиљена песма је„Знаш ли, драга, ону шљиву ранку”, за коју је међу музичарима познато да се најлакше ухватимо за новчаник или џеп. Иначе, шљива ранка је црвена шљива од које сам ја добио и највеће награде као произвођач ракије и сви млади воћњаци су засађени управо њом. Шљива ранка је мало ситнија за купљење, али је високог квалитета. Не може се „ајкула” добити ако се нема црвена ранка, пожегача или нека таква шљива”, рекао је Минић за агенцију РИНА.
Цанетова супруга Гордана Минић је пример вредне домаћице која шљиву користи за разне слатке ђаконије у својој кухињи и подсећа на један од старијих рецепата.
- Поред убичајених џемова од љуштених и нељуштених шљива и слатка која правим, припремам и један старински колач од шљиве маџарке, који смо ми као деца јели и обожавали, конзумирали уместо чоколаде. Овај колач се кува. Када се шљиве оперу и испрште, ставе се на шпорет да се кувају, а кад нестане љуспица, поткувамо, односно замесимо пројиним брашном. Могу да се ставе и црна чоколада и ораси, а када се дода ванила, још је укусније - рекла је Гоца Минић.
Иначе, Гордана и Цане Минић из Доње Трепче веома су вредни људи, а у браку су деценијама и овом приликом су истакли да су толеранција и разумевање кључ здравог и дугог брачног живота.