Da li je vreme da sami uzgajamo koke?
PRED VASKRS, JAJA POSTALA LUKSUZ! Dok cene lete u nebo, SRBI se vraćaju prirodi i MAŠTAJU o kokošinjcu u dvorištu
U susret hrišćanskim praznicima, Velikom petku i Vaskrsu, omiljena tema među domaćicama jeste farbanje jaja, čije cene solidno rastu.
Mnogi Srbi, zato, ovih dana, razmišljaju kako bi možda bilo pametnije da sami uzgajaju koke nosilje. A, ponude ima i na internetu. U javnoj Fejsbuk grupi "Živina oglasi", koja broji više od 11 hiljada članova, oglašava se niz prozvođača širom Srbije koji prodaju živinu. S obzirom na to da nam u susret ide praznik, najviše pažnje privukli su oglasi koji prodaju jaja.
Nekoliko dana pred Uskrs, u velikim trgovinskim lancima pakovanja i korneti jaja se prodaju po akcijskim cenama, i to već od 150 dinara za deset komada A klase. Što se tiče pakovanja klase M, ono u prodavnicama košta od 10,99 do 234 dinara, dok se jaja L klase u pojedinim marketima mogu kupiti za 25 dinara po komadu.
Kada je reč o pijačnim cenama jaja u Centralnoj Srbiji, ona variraju i kreću se od, najjeftinijih u Beogradu, po ceni od 12 dinara, do najskupljih u Šapcu od po 25 dinara. Dok u Vojvodini, Sremska Mitrovica ima najjeftiniju ponudu po ceni od 15 dinara, najskuplja se prodaju u Novom Sadu za 24 dinara.
Kada je reč o ponudi na Fejsbuku, Jovana Zdravković iz Velike Drenove (Trstenik) nudi piliće rase leghorna za 170 dinara.
"Leghorn je najbolja nosilja od svih sorti kokošaka. Ne raste velika, što znači da jede manje hrane od krupnijih sorti. Nosi krupna jaja, bele boje", objavila je Zdravkovićeva.
Jaje od 3.500 dinara
Slavica Mišić iz Velikog Sela nudi jaja za 30 dinara po komadu, a Svetlana Vukov prodaje nojeva jaja za 3.500 dinara, emu jaja 2.500 i kokošja za 20 dinara.
Zainteresovanih ima i za jaja morke, koja imaju oblik kruške i manje su težine od kokošjih.
"Prodajem sveža morčija jaja za 60 dinara po komadu", napisala je Bogdana Morović.
Poljoprivredno gazdinstvo Igor Stanković ima šaroliku ponudu. Bave se uzgojem i prodajom domaćih kokošijih jaja, kao i jaja od japanske prepelice. U njihovoj ponudi imaju i testeninu izrađenu od njihovih jaja.
"Domaća kokošja jaja od 15 do 25 dinara po komadu", nudi Stanković na Fejsbuku.
Privatna Fejsbuk stranica "Domaća jaja" nije objavila cene prozvoda, navodeći mogućnost dogovora, u zavisnosti od količine.
"Jaja su oplođena, mogu se koristiti i za inkubaciju, za konzumaciju, živina je na otvorenom i hrani se prirodno, bez hemije i koncentrata. U ponudi su kokošja jaja, više rasa, pačja i guščja", objavili su oni.
Vlada Prvulj iz Dolova prodaje domaća jaja po ceni od 20 dinara, a Miloš Maksimović objavio je cenovnik pilića, dodajući da je moguć prevoz do kupca uz dogovor. Za kupovinu više od 500 pilića, cena je 65 dinara po komadu.