KVADRAT DOBACIO I DO 4.000 EVRA Stanovi u Sarajevu sve skuplji GRAĐANI U ŠOKU: Godinama štedim, ali...
Cene nekretnina u BiH postale su nezaustavljiv fenomen, a mnogi situaciju posmatraju sa nevericom.
Nekada su nekretnine bile simbol bezbednosti i dugoročnog ulaganja, dok su danas za sve veći broj građana nedostižne, piše Večernji list.
Osnovni zakon tržišta govori da potražnja daleko nadmašuje ponudu, dok cene stanova u urbanim središtima neretko izazivaju šok. U Sarajevu cena kvadrata u novogradnji doseže i 4.000 evra, dok je situacija u Banjaluci i Mostaru tek nešto povoljnija. Čak ni manji gradovi više ne nude financijski prihvatljiva rešenja jer se i tamo cene brzo povećavaju, prenosi Srpskainfo.
Prema rečima stručnjaka, globalni rast troškova građevinskog materijala, energije i radne snage dodatno pritišće lokalno tržište. Uz visoke ulazne troškove, investitori su prisiljeni podizati cene novih stanova u, kako kažu, nedostižne visine. Istovremeno, rast cena električne energije i povećani troškovi transporta dodatno pogoršavaju situaciju, a posledice najviše osete kupci. U toj trci prosečni građani suočavaju se s finansijskim zidom, a među njima je i Sanja (32) administrativna radnica iz Sarajeva.
Godinama štedim za stan, ali s ovim cenama sve mi deluje nedostižno, objašnjava ona i dodaje:
Kada sam pre nekoliko godina počela da razmišljam o kupovini, kvadratni metar bio je oko 1.000 evra. Danas za novac koji sam tada planirala da izdvojim ne mogu da dobijem ni mali stan u predgrađu. U glavi mi se stalno vrti misao o vlastitom stanu, ali kada pogledam celu situaciju, osećam se kao da me neko konstantno vuče nazad. Razmišljam o kreditu, ali kada vidim uslove, pitam se vredi li uopšte ulaziti u takav dug, istakla je ona.
Da je stan sve teže kupiti, potvrđuju i podaci iz izveštaja "BestBrokers.com". Prema njihovim istraživanjima, građanima iz BiH je za kupovinu stana ili kuće od 100 kvadratnih metara potrebno više od dve decenije mukotrpnog rada.
Odnos plata i kvadrata
Kako su istakli stručnjaci, građanima BiH za imovinu navedene kvadrature treba čak 255 mesečnih plata. Stručnjak za promet nekretnina, finansijski i bankarski savjetnik Dino Osmanbegović komentarisao je nedavno da je taj broj često i veći.
Ne postoji jednostavno pravilo odnosa plate i kvadrata. Sve zavisi od ekonomske situacije, ponude, potražnje i standarda. Kod nas ljudi, uglavnom, kupuju stanove od 50 kvadrata – kaže Osmanbegović.
Dodaje kako je u glavnom gradu BiH Sarajevu započet značajan broj projekata s 1.000 i 2.000 stanova, a neki su već u ponudi. Prema njegovim rečima, to bi trebalo da stabilizuje tržište i zaustavi rast cena, koje su od kraja 2022. godine porasle s oko 2.000 evra na oko 2.500 evra, a u nekim ekskluzivnijim naseljima dosegle između oko 2.500 i 4.000 evra po kvadratu.
Dok se situacija razvija, mnogi se nadaju da će tržište nekretnina pronaći ravnotežu. Ali, izazovi ostaju veliki, a građani poput sagovornice Sanje i dalje se suočavaju s neizvesnom budućnošću i strahom kako će stan postati samo privilegija malobrojnih.
Prema izjavama mladih ljudi koji su planirali da kupe u dogledno vreme stan, sve je više bojazni, s obzirom na sadašnju situaciju i cene, da će im to ipak ostati neostvaren san.