КВАДРАТ ДОБАЦИО И ДО 4.000 ЕВРА Станови у Сарајеву све скупљи ГРАЂАНИ У ШОКУ: Годинама штедим, али...
Цене некретнина у БиХ постале су незаустављив феномен, а многи ситуацију посматрају са неверицом.
Некада су некретнине биле симбол безбедности и дугорочног улагања, док су данас за све већи број грађана недостижне, пише Вечерњи лист.
Основни закон тржишта говори да потражња далеко надмашује понуду, док цене станова у урбаним средиштима неретко изазивају шок. У Сарајеву цена квадрата у новоградњи досеже и 4.000 евра, док је ситуација у Бањалуци и Мостару тек нешто повољнија. Чак ни мањи градови више не нуде финанцијски прихватљива решења јер се и тамо цене брзо повећавају, преноси Српскаинфо.
Према речима стручњака, глобални раст трошкова грађевинског материјала, енергије и радне снаге додатно притишће локално тржиште. Уз високе улазне трошкове, инвеститори су присиљени подизати цене нових станова у, како кажу, недостижне висине. Истовремено, раст цена електричне енергије и повећани трошкови транспорта додатно погоршавају ситуацију, а последице највише осете купци. У тој трци просечни грађани суочавају се с финансијским зидом, а међу њима је и Сања (32) административна радница из Сарајева.
Годинама штедим за стан, али с овим ценама све ми делује недостижно, објашњава она и додаје:
Када сам пре неколико година почела да размишљам о куповини, квадратни метар био је око 1.000 евра. Данас за новац који сам тада планирала да издвојим не могу да добијем ни мали стан у предграђу. У глави ми се стално врти мисао о властитом стану, али када погледам целу ситуацију, осећам се као да ме неко константно вуче назад. Размишљам о кредиту, али када видим услове, питам се вреди ли уопште улазити у такав дуг, истакла је она.
Да је стан све теже купити, потврђују и подаци из извештаја "BestBrokers.com". Према њиховим истраживањима, грађанима из БиХ је за куповину стана или куће од 100 квадратних метара потребно више од две деценије мукотрпног рада.
Однос плата и квадрата
Како су истакли стручњаци, грађанима БиХ за имовину наведене квадратуре треба чак 255 месечних плата. Стручњак за промет некретнина, финансијски и банкарски савјетник Дино Османбеговић коментарисао је недавно да је тај број често и већи.
Не постоји једноставно правило односа плате и квадрата. Све зависи од економске ситуације, понуде, потражње и стандарда. Код нас људи, углавном, купују станове од 50 квадрата – каже Османбеговић.
Додаје како је у главном граду БиХ Сарајеву започет значајан број пројеката с 1.000 и 2.000 станова, а неки су већ у понуди. Према његовим речима, то би требало да стабилизује тржиште и заустави раст цена, које су од краја 2022. године порасле с око 2.000 евра на око 2.500 евра, а у неким ексклузивнијим насељима досегле између око 2.500 и 4.000 евра по квадрату.
Док се ситуација развија, многи се надају да ће тржиште некретнина пронаћи равнотежу. Али, изазови остају велики, а грађани попут саговорнице Сање и даље се суочавају с неизвесном будућношћу и страхом како ће стан постати само привилегија малобројних.
Према изјавама младих људи који су планирали да купе у догледно време стан, све је више бојазни, с обзиром на садашњу ситуацију и цене, да ће им то ипак остати неостварен сан.