Серђо Кавандоли: Ла Линеа је генијална јер је једноставна
БЕОГРАД : "Ла Линеа" је посебна, вољена и генијална јер је изузетно једноставна, казао је Танјугу Серђо Кавандоли пре него што је отворио велику стрип изложбу "Живео Кавандоли!" у част свог оца и италијинског аниматора Освалда Кавандолија вечерас у у старом биоскопу "Војводина" у Панчеву.
Изложбом у част творца легендарног цртаног филма "Ла Линеа" започет је и програм Фестивала савремене уметности (Нова фестивал), који се осим у Панчеву одржава и у Београду и Ковину.
Серђо Кавандоли је нагласио да је његов отац уз помоћ једног потеза анимирао нешто што нема уста.
" Мој отац је радио све сам у једном малом студију. Имао је папир А4 и оловку. Његов карактер је био подударан са карактером анимираног лика којег је створио. Тај осећај да пренесе нијансе емоција тако једноставном техником на папир а затим и телевизјски екран, учинио га је славним" казао је Серђо Кавандоли.
На изложби учествује стотину стрип аутора из целог света, међу којима и десетак аутора из Србије.
Отварању изложбе присуствовали су и Пиеро Тонин, настављач Кавандолијевог рада и најпознати аниматор у Италији данас, као и Фусако Јусаки, позната јапанска стрип цртачица и аниматорка.
Пиеро Тонин је казао Танјугу да је као мали гледао "Ла Линеа" на телевизији.
"Када ми је Кавандоли постао учитељ, био је то један од пресуфних момената у мом животу. Мене је Кавандоли учио да живим јер је био радостан и веома мислећа особа. У анимацији ме је научио синтези, анимацији и комичности." казао је Тонин.
Он је нагласио да је данашња технологија учинила анимацију доступнијом и јефтинијом за ауторе.
"Имамо интернет, паметне телефоне. Данас сваки аниматор може сам да rradi и да на изузетно лак начин искаже своју креативност." казао је Кавандоли.
Уз госте из Италије у Панчеву су на отварању изложбе били и домаћи стрип аутори који су стварали у част овог великог уметника : Александар Зограф (уједно и селектор домаћег програма), Њосток, Драгана Купрешанин, Борис Станић, Ана Петровић, Дарко Дацовић, Милан Симић, Марко Малк и Никола Витковић.
У оквиру пратећих програма изложбе, биће организовано и неколико важних и значајних предавања. Серђо Кавандоли ће 4. октобра причати о свом оцу, његовом раду и животу, као и о његовој богатој културној заоставштини, о којој он сада брине.
У томе ће му помоћи Пиеро Тонин, стрип цртач и аниматор млађе генерације италијанских стрип аутора, ког критика сматра једним од најпознатијих настављача Кавандолијевог рада.
У уторак, 10, октобра, др Адам Црнобрња из Народног музеја Београда одржаће предавање "Скривене приче сведених форми".
Посебну целину чини бесплатан програм у Београду, 12. октобра од 10 сати, у просторијама "Њирелеш Медиа", који је осмислио Лазар Џамић под називом "Ла Линеа и маркетинг: Како оживети неживо".
У оквиру серијала предавања заинтересовани ће моћи да чују излагања маркетиншких стручњака Борислава Миљановића, Славимира Стојановића Футра, Славољуба Станковића, глумца Мићка Љубичића и Нордеус Тима.
Изложба се организује у оквиру стрип сегмента "Нова фестивала", у партнерству са Фондацијом музеја индустрије и рада (МУСИЛ) из града Бреше и Италијанским институтом за културу у Београду, уз подршку Ерсте Банке и компаније "Меркатор".