Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Од вечерас изложба „Паралеле Нови Сад / Темишвар” у Галерији Матице српске

08.07.2022. 09:37 09:43
Пише:
Фото: Дневник/Филип Бакић

Галерија Матице српске и Национални уметнички музеј у Темишвару припремили су у сарадњи са Епархијом темишварском изложбу под називом „Паралеле Нови Сад / Темишвар“, која потврђује снажне историјске и уметничке везе два града.

Поставка, која је део програмског лука „Тврђава мира” пројекта „Нови Сад - Европска престоница културе”, спаја богате колекције двају музејских институција и Ризнице Српске православне епархије темишварске, „правећи паралеле међу уметницима, темама, идејама и уметничким визијама некадашњег заједничког културног простора“. Ауторке су кустоскиње ГМС и темишварског музеја, др Александра Человски и Михаела Иримеску, а изложбу прати каталог на српском, румунском и енглеском језику са текстовима проф. др Јелене Тодоровић, музеолога Александру Виктора Бабушчака и др Александре Человски.

– Када је 2016. саопштено да ће Нови Сад и Темишвар бити Европске престонице културе, већ тада смо се одлучили да повежемо наше институције и у години када понесемо ову титулу припремимо заједничке програме. Галерија Матице српске је некако природно као партнера одабрала Национални уметнички музеј у Темишвару, кућу која има врло сличну историју и у чијим збиркама смо препознали бројне паралеле које нас повезују – подсетила је јуче на конференцији за новинаре управница ГМС др Тијана Палковљевић Бугарски.

Две институције су 2019. потписале протокол о сарадњи, а лане је у Темишвару гостовала и изложба „Европски феномени у колекцији Галерије Матице српске”, током које је заправо и идеја о заједничкој поставци добила коначне обрисе.

– Изложбом „Паралеле” желели смо да прикажемо и ту блискост наших колекција, да покажемо да није битно да ли је сликар био Србин или Румун, да ли је радио по поруџбини српког или румунског мецене, већ да су пре свега важни блискости у тематском и стилском смислу, као и то да сви заједно припадамо европском културном простору. И тиме смо заједно заправо креирали имагинарни музеј Европске престонице културе, који ће ове године бити у Новом Саду а следеће у Темишвару – навела је др Тијана Палковљевић Бугарски. 

По речима њеног колеге, директора Националог уметничког музеја у Темишвару Филипа Петкуа, овом заједничком изложбом прави се и корак који је важан за излазак Новог Сада и Темишвара из европске „провинције”.

– Сам пројекат европски културних престоница осмишљен је да оживи локални етос и охрабри градове да открију своје приче расуте у времену. Дует наша два града доказује одрживост културне понуде и и чињеницу да цео дискурс црпи срж из нашег заједничког менталитета и етоса. Лица на нашим портретима, у дијалогу који је искричав, узвишен, плодан... сведоче о једном добу, културном обрасцу и људима који су настојали да наше заједнице извуку из анонимности и покажу да перипетије историје нису блокирале већ, напротив, олакшале успостављање јасно дефинисаних вредности наших идентитета. Уопсталом, паралелизам коме данас сведочимо између Новог Сада и Темишвара , заједнички наративи који у свом срцу имају толике сличности, оснажују профил сваког града посебно у оквирима европског концепта”, истакао је Филип Петку. 

„Паралеле”, како је појаснила једна од ауторки, др Александре Человски, чини шездесет уметничких дела, радови уметника попут Стевана Алексића, Стефана Тенецког, Теодора Илића Чешљара, Павела Петровића, Константина Данила, Уроша Предића, Зоре Петровић, а централним делом поставке доминирају портрети Саве Поповића Текелије и Жигмонда Ормоша, два велика добротвора, чија су завештања умногоме допринела оснивању Галерије Матице српске и Националног уметничког музеја у Темишвару. Поставку чине портрети, пејзажи, иконе, мртве природе, све до апстрактних композиција, при чему таква ширина мотивског репертоара одражава широку идејну основу обухваћену насловом изложбе. „Паралеле” идејно заокружују дела настала након 1918, од када се Нови Сад и Темишвар више не налазе унутар једне државе, али се уметничке везе ипак не прекидају, напротив.

Изложба „Паралеле. Нови Сад / Темишвар“ вечерас у 20 часова, како је најављено, отвориће два градоначелника Милош Вучевић и Доминик Фриц.   

 М. Стајић

Пише:
Пошаљите коментар