Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Монографија о римокатоличким црквама Војводине у Будимпешти

16.07.2019. 09:10 14:38
Пише:
Фото: Ilustracija

НОВИ САД: У Будимпешти ће данас бити промовисано мађарско издање капиталне монографије “Архитектура римокатоличких цркава Војводине од 1699. до 1939. године” др Дубравке Ђукановић.

Подсетимо, након вишегодишњег истраживања храмова СПЦ, које је на крају заокружено монографијом “Архитектура српских православних цркава 18. и 19. века у Бачкој”, др Ђукановић се посветила грађевинама друге конфесионалне групе, које су настале у периоду поновног просперитета ових простора после вековне окупације Отоманске царевине. Монографију “Архитектура римокатоличких цркава Војводине” је пре четири године објавио Покрајински завод за заштиту споменика културе, а сада је на иницијативу Националног савета мађарске националне мањине ова репрезентативна књига преведена и изашла је под окриљем „Форума” и, наравно Завода, као примарног издавача, с тим да је цео подухват финансиран средствима Владе Мађарске.

Нису, наравно, римокатоличке цркве у Војводини биле потпуно нетакнута тема, али су се њом prеthodni истраживачи углавном бавили парцијално, фокусирајући се на одређена подручја и конкретна места, на уже временске периоде или, најчешће, појединачне објекте... Насупрот томе, др Ђукановић је од самог почетка имала идеју да тај корпус храмова позиционира у односу на шири контекст и изградњу на централноевропском простору, посебно у Хабсбуршкој монархији у чијем је саставу било подручје данашње Војводине, али и у односу на утицаје који су долазили из јужне Немачке, Бохемије, Италије... и да у том контексту сагледа развој форме и облика и тако валоризује проучаване војвођанске храмове.

Овом студијом сам хтела да, осим представљања и анализе саме архитектуре, дам и критички осврт на место и вредност овдашњих грађевина у светлу опште изградње, али и архитектонских и стилских одлика сакралних објеката грађених у тих безмало два и по века. Из тог разлога обиман уводни део књиге тумачи друштвени, политички, културни... дискурс у коме су наведене богомоље настале. У многим местима, поготово у Банату, постоје цркве чији је капацитет већи од потреба у односу на број становника која та места уопште имају данас. Да би се схватило зашто је то тако, мора се размишљати о историјском контексту, односно шта се све дешавало на тој територији, у тим местима у одређеним временским раздобљима, какав је био њихов статус и развојни потенцијал у време изградње богомоља и који су историјски догађаји условили деградацију, па чак и замирање ових насеља.

Промоција ће, иначе, бити одржана у Мађарској кући наслеђа (Хунгариан Херитаге Хоусе), а о монографији ће, поред ауторке, говорити и директор Покрајинског завода за заштиту споменика културе Зоран Вапа, први човек „Форума” Габор Вираг, те у име рецензената академик Рудолф Клајн, професор историје архитектуре на Сент Иштван универзитету. Представљање књиге ће пратити и изложба под истим насловом - “Архитектура римокатоличких цркава Војводине од 1699. до 1939. године”, а чини је 11 плаката кроз које су представљена комплетна истраживања, на темељу којих је и настала монографија. Та истраживања су трајала пуних шест година, од чега је више од три године посвећено „прекопавању” архива и библиотека у чак шест земаља, док је на терену др Ђукановић проучавала понаособ сваки од укупно 243 сачувана сакрална објекта римокатоличке конфесије подигнуте на простору Војводине у посматраном периоду.

Било је занимљиво детектовати разлике између фактичког стања снимљеног ин ситу и оригиналних пројеката и прецизних трошковника сачуваних у бискупским и жупним архивама, Мађарском државном архиву, Архиву Војводине..., појашњава др Ђукановић.

Ипак, додаје наша саговорница, у првом плану је била анализа развоја просторног склопа, као и не мање важна анализа стилских карактеристика.

Јасно уочљив развој, од ранобарокних грађевина, каква је црква Св. Јураја у Петроварадину из 1701, преко зрелих и познобарокних решења, доминације класицизма, па све до романтичарске архитектуре, који доноси богатство просторних форми, и скоро типских неоготских облика позициониран је у односу на развојне токове у архитектури ширег, централноевропског простора, наводи др Ђукановић.

Истовремено, на изложби су акцентовани и детаљи који могу додатно бити занимљиви мађарској публици, односно који су то чувени мађарски архитекти радили на подручју Војводине. Тако је, рецимо, посебно указано на везу архитектуре цркава у Ечки и Зрењанину са објектима за које се извесно зна да су дело славног Миклоша Ибла, попут храма у Кечкемету. Управо такве и сличне конекције су у монографији отворене и сада могу послужити као основа за даља истраживања.

М. Стајић

Пројекат „Споменичко наслеђе данас” ДВП Продукција реализује уз подршку Покрајинског секретаријата за културу, информисање и односе с верским заједницама...

Пише:
Пошаљите коментар
Промоција монографије о присаједињењу Војводине

Промоција монографије о присаједињењу Војводине

01.07.2019. 22:26 22:27
Представљена монографија о новосадском сликару Милану Кешељу

Представљена монографија о новосадском сликару Милану Кешељу

07.06.2019. 10:24 10:25