Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Monografija o rimokatoličkim crkvama Vojvodine u Budimpešti

16.07.2019. 09:10 14:38
Piše:
Foto: Ilustracija

NOVI SAD: U Budimpešti će danas biti promovisano mađarsko izdanje kapitalne monografije “Arhitektura rimokatoličkih crkava Vojvodine od 1699. do 1939. godine” dr Dubravke Đukanović.

Podsetimo, nakon višegodišnjeg istraživanja hramova SPC, koje je na kraju zaokruženo monografijom “Arhitektura srpskih pravoslavnih crkava 18. i 19. veka u Bačkoj”, dr Đukanović se posvetila građevinama druge konfesionalne grupe, koje su nastale u periodu ponovnog prosperiteta ovih prostora posle vekovne okupacije Otomanske carevine. Monografiju “Arhitektura rimokatoličkih crkava Vojvodine” je pre četiri godine objavio Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture, a sada je na inicijativu Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine ova reprezentativna knjiga prevedena i izašla je pod okriljem „Foruma” i, naravno Zavoda, kao primarnog izdavača, s tim da je ceo poduhvat finansiran sredstvima Vlade Mađarske.

Nisu, naravno, rimokatoličke crkve u Vojvodini bile potpuno netaknuta tema, ali su se njom prethodni istraživači uglavnom bavili parcijalno, fokusirajući se na određena područja i konkretna mesta, na uže vremenske periode ili, najčešće, pojedinačne objekte... Nasuprot tome, dr Đukanović je od samog početka imala ideju da taj korpus hramova pozicionira u odnosu na širi kontekst i izgradnju na centralnoevropskom prostoru, posebno u Habsburškoj monarhiji u čijem je sastavu bilo područje današnje Vojvodine, ali i u odnosu na uticaje koji su dolazili iz južne Nemačke, Bohemije, Italije... i da u tom kontekstu sagleda razvoj forme i oblika i tako valorizuje proučavane vojvođanske hramove.

Ovom studijom sam htela da, osim predstavljanja i analize same arhitekture, dam i kritički osvrt na mesto i vrednost ovdašnjih građevina u svetlu opšte izgradnje, ali i arhitektonskih i stilskih odlika sakralnih objekata građenih u tih bezmalo dva i po veka. Iz tog razloga obiman uvodni deo knjige tumači društveni, politički, kulturni... diskurs u kome su navedene bogomolje nastale. U mnogim mestima, pogotovo u Banatu, postoje crkve čiji je kapacitet veći od potreba u odnosu na broj stanovnika koja ta mesta uopšte imaju danas. Da bi se shvatilo zašto je to tako, mora se razmišljati o istorijskom kontekstu, odnosno šta se sve dešavalo na toj teritoriji, u tim mestima u određenim vremenskim razdobljima, kakav je bio njihov status i razvojni potencijal u vreme izgradnje bogomolja i koji su istorijski događaji uslovili degradaciju, pa čak i zamiranje ovih naselja.

Promocija će, inače, biti održana u Mađarskoj kući nasleđa (Hungarian Heritage House), a o monografiji će, pored autorke, govoriti i direktor Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Zoran Vapa, prvi čovek „Foruma” Gabor Virag, te u ime recenzenata akademik Rudolf Klajn, profesor istorije arhitekture na Sent Ištvan univerzitetu. Predstavljanje knjige će pratiti i izložba pod istim naslovom - “Arhitektura rimokatoličkih crkava Vojvodine od 1699. do 1939. godine”, a čini je 11 plakata kroz koje su predstavljena kompletna istraživanja, na temelju kojih je i nastala monografija. Ta istraživanja su trajala punih šest godina, od čega je više od tri godine posvećeno „prekopavanju” arhiva i biblioteka u čak šest zemalja, dok je na terenu dr Đukanović proučavala ponaosob svaki od ukupno 243 sačuvana sakralna objekta rimokatoličke konfesije podignute na prostoru Vojvodine u posmatranom periodu.

Bilo je zanimljivo detektovati razlike između faktičkog stanja snimljenog in situ i originalnih projekata i preciznih troškovnika sačuvanih u biskupskim i župnim arhivama, Mađarskom državnom arhivu, Arhivu Vojvodine..., pojašnjava dr Đukanović.

Ipak, dodaje naša sagovornica, u prvom planu je bila analiza razvoja prostornog sklopa, kao i ne manje važna analiza stilskih karakteristika.

Jasno uočljiv razvoj, od ranobaroknih građevina, kakva je crkva Sv. Juraja u Petrovaradinu iz 1701, preko zrelih i poznobaroknih rešenja, dominacije klasicizma, pa sve do romantičarske arhitekture, koji donosi bogatstvo prostornih formi, i skoro tipskih neogotskih oblika pozicioniran je u odnosu na razvojne tokove u arhitekturi šireg, centralnoevropskog prostora, navodi dr Đukanović.

Istovremeno, na izložbi su akcentovani i detalji koji mogu dodatno biti zanimljivi mađarskoj publici, odnosno koji su to čuveni mađarski arhitekti radili na području Vojvodine. Tako je, recimo, posebno ukazano na vezu arhitekture crkava u Ečki i Zrenjaninu sa objektima za koje se izvesno zna da su delo slavnog Mikloša Ibla, poput hrama u Kečkemetu. Upravo takve i slične konekcije su u monografiji otvorene i sada mogu poslužiti kao osnova za dalja istraživanja.

M. Stajić

Projekat „Spomeničko nasleđe danas” DVP Produkcija realizuje uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, informisanje i odnose s verskim zajednicama...

Piše:
Pošaljite komentar
Promocija monografije o prisajedinjenju Vojvodine

Promocija monografije o prisajedinjenju Vojvodine

01.07.2019. 22:26 22:27
Predstavljena monografija o novosadskom slikaru Milanu Kešelju

Predstavljena monografija o novosadskom slikaru Milanu Kešelju

07.06.2019. 10:24 10:25