Лист Мирослављевог јеванђеља стиже са Путином у октобру
БЕОГРАД: Дугоочекивани 166 лист Мирослављевог јеванђеља, једини који недостаје најстаријем српском ћириличном рукопису, а који које се налази у Националној библиотеци Русије у Санк Петерсбургу, у Србија ће стићи са руским председником Владимирон Путином у октобру, сазнаје Танјуг.
Наиме, након што је Руска дума ратификовала споразум постигнут између српске и руске владе о размени листа Мирослављевог јеванђеља за седам слика руског уметника Николаја Константиновича Рериха, преостало је да он ступи и на снагу, а последњи корак до тога је да министарства спољних послова размене верификацију споразума.
После тога је потребно да прође месец дана да би ова значајна дела за српску и руску културу могла бити размењена, а уобичајено је да се то догоди током посета високих званичника.
Владимир Путин је у разговору са председником Александром Вучићем потврдио своју посету Београду у октобру.
И у Народном музеју у Београду где се чувају и Мирослављево јевађеље и Рерихове слике, чекају да споразум ступи на снагу да би српској јавности представили дела изузетног руског аутора, која до сада никада нису изложена.
Скупштина Србије усвојила је у јануару ове године Закон о потврђивању Споразума измеду Владе Србије и Владе Русије о предаји листа Мирослављевог јеванђеља Србији и слика Николаја Константиновича Рериха Русији, а Споразум је постигнут током посете Србији руског председника Владимира Путина 17. јануара 2019. године.
Мирославо јеванђеље написано је око 1180. године и представља најстарији сачувани српски ћирилични рукопис и чува се у Народном музеју Србије у Београду.
Око 1845. године архимандрит Порфирије (Успенски) открио је рукопис у манастиру Хиландар.Узео је један лист и однео га у Русију.
Судбина Рерихових слика била непозната од 1941. до марта 2017. године, када је дописник агенције Тас открио платна у Народном музеју Србије.
Према неким подацима, Рерих је једну слику поклонио београдском музеју, а остале су донете у Србију у оквиру изложбе посвећене његовом делу.
Међутим, избијање Другог светског рата спречило је враћање експоната у Русију.