Гран - при новосадском хору “Свети Стефан Дечански”
Новосадски хор “Стефан Дечански” и диригенткиња Тамара Адамов Петијевић освојили с Гран - при на управо завршеном 12. Међународном фестивалу камерних хорова и вокалних ансамбала, који је одржан од 20. до 24. августа у Крагујевцу.
Хор је освојио награду за најбоље изведен концерт у целини, а диригенткињи Тамари Адамов Петијевић је припала награда за најбољи концепт програма. Захваљујући тим признањима, “Свети Стефан Дечански” је освојио и Гран - при на овом фестивалу.
О наградама, које се додељују за најбољи програмски концепт и извођачку димензију, одлучивао је трочлани међународни жири, састављен од музиколога, диригената и композитора. Своје одлуке жири је донео слушајући ове године хорове из Мађарске, Бугарске, Пољске, Израела и Словачке, као и Градски камерни хор "Лицеум" из Крагујевца и хор "Свети Стефан Дечански" из Новог Сада.
" Мада фестивал постоји већ дванаест година, ове године су први пут установљене награде, које смо баш ми освојили, и баш у години када хор “Свети Стефан Дечански” слави тридесет година постојања - каже за наш лист Тамара Адамов Петијевић. - На овом фестивалу смо извели програм под називом “Шест векова путовања од усменог предања до уметничког обликовања”, који чини српска, византијска, бугарска и руска духовна музика од 15. до 20. века".
Управо је жеља оснивача и музичког директора овог фестивала Милоја Николића била да хор “Свети Стефан Дечански”, којем је ово било прво учешће у Крагујевцу, учествује с програмом православне духовне музике, помиње Тамара Адамов Петијевић, додајући да је она као диригент била пре две године међу његовим учесницима. Тада је водила Атеље, хорску радионицу која је један од сегмената Фестивала, у чијем концепту није само извођаштво, већ и радионице, трибине, разговори, размена искустава и преношење знања у раду са хоровима.
Већ на првом фестивалу, који је одржан је 1995, као циљеви су истицани: неговање племенитог хорског звука у различитим стиловима хорског певања; стимулисање формирања, рада и развоја камерних хорова; приказивање резултата рада камерних хорова пред домаћом и страном публиком и размена искустава у директним уметничким контактима са угледним камерним хоровима и стручњацима за њихову организацију и уметничко вођство из земље и иностранства; давање потицаја композиторима за писање нових дела за камерне хорове, као и за успостављање чвршће директне сарадње између композитора и камерних хорова; и обогаћивање музичког живота земље.
Међународни фестивал камерних хорова и вокалних ансамбала овог пролећа је постао део Европске уметничке асоцијације "Европа за фестивале, фестивали за Европу" EFFA, чију ознаку, међу осталима, имају и новосадске културне манифестације као што су Номус, Синема сити и Змајеве дечје игре.
Н.Пејчић