Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Добитник Гремија, виртуоз на виолини и дечји хор из Хирошиме на Калеидоскопу културе

10.09.2023. 16:26 16:33
Пише:
Фото: T. Mancini

Сада већ добро познат концепт Калеидоскопа културе након четири дана отварања на Корзу и у Дистрикту, наставља Новосађанима и гостима нашег града да приређује квалитетне програме.

Прва недеља Калеидоскопа културе посвећена је извођачкој уметности, која ће трансформисати Дистрикт и Културне станице у уметничку сцену и нова места окупљања у Новом Саду. Недељу извођачке уметности, од 11. до 17. септембра, обележава концерт добитника Греми награде Yеjsona Мајлса, као и виртуоза на виолини Стефана Миленковића са „Камератом„, али и наступ других врсних уметника који ће оживети новосадску културну сцену.

У недељи извођачке уметности Калеидоскопа културе, 16. септембра у обновљеном Дистрикту наступиће светски познат yеzеr Џејсон Мајлс. Мајлс, познат по свом иновативном приступу музици који пркоси жанровима, стекао је репутацију радећи заједно са Мајлсом Дејвисом, Маркусом Милером, Лутером Вандросом и многим другима. На путу са својим електричним квартетом Мајлс представља неке од својих најпознатијих мелодија, као и материјал са свог потпуно новог издања - Милес то Милес Ливе. Придружила му се узбудљива постава, коју чине гитариста Дејвид Гилмор, басиста Реџи Вашингтон и Патрик Дорсан на бубњевима, а у овом саставу Мајлс заиста доноси своје њујоршке корене у будућност са свежим, фанки звуком који је нов, али неоспорно његов.


Калеидоскоп културе за све

- Калеидоскоп културе је нешто што је на најлепши могући начин неизбежно за било кога ко живи у Новом Саду. Просто улазите у ту једну купку културе и без обзира на то да ли некад немате интерес према сваком садржају, или чак некад немате времена, неизбежно је да дођете у контакт са том атмосфером коју у ствари Калеидоскоп културе ствара. Може се рећи да је то један светски фестивал - рекао је Стефан Миленковић.


- Невероватно је важно промовисати уметност која укључује свих пет врста којима се Калеидоскоп културе бави, посебно млађој публици, како би могли да апсорбују оно што им може културно помоћи у будућности. И када имате такво знање, и такву ситуацију представите на начин који је такође забаван и просветљујући, то може само помоћи у промоцији различитих врста уметности. У наредних неколико година, славићу 50 година у свету музике. Рекао бих да је то прилично добро достигнуће, тако да оно што ћу радити је не само да свирам неки нови материјал због којег сам узбуђен, већ и музику из мојих архива у последњих 50 година - рекао је Мајлс уочи свог концерта у новосадском Дистрикту.

Отварање Културне станице Степановићево уз Стефана Миленковића

Виртоуз на виолини светске славе Стефан Миленковић, наступиће12. септембра заједно са ансамблом „ Камерата Нови Сад”  у првој недељи Калеидоскопа културе, посвећеној извођачкој уметности, у новој Културној станици у Степановићеву, која ће свечано бити отворена управо овим концертом.

Најистакнутији виолиниста своје генерације Стефан Миленковић каријеру је започео у раном детињству, а наступао је са оркестрима светског реномеа и освојио награде на многобројним и престижним виолинским такмичењима. Овај пут, његов наступ обележиће почетак извођачке недеље уметности на Калеидоскопу културе.

- Задовољство ми је велико, поготово овог пута, јер отварамо још једну нову културну станицу у Степановићеву и то са пројектом „Кармина Бурана” у виђењу наше младе композиторке Ане Крстајић са „Камератом Нови Сад„. То је један домаћи производ који смо, у протекле две године, имали прилику да свирамо на скоро двадесетак места у целом региону и неколико пута у Италији, а сада ћемо то представити и овде - рекао је Стефан Миленковић пред наступ у Културној станици Степановићево.

„Камерата Нови Сад„ један је од најузбудљивијих ансамбала на нашим просторима, оркестар врхунских уметника који својом посвећеношћу музици, међусобним пријатељством и дисциплином стварају јединствену заједничку енергију и звук.

Два хора, две државе, један концерт

У недељи извођачке уметности Калеидоскопа културе, у простору обновљеног Дистрикта 15. септембра у 19 часова наступиће Сенда Пан флуте ћоир, дечји хор из Хирошиме, под диригентском палицом Хиромицуа Шимамота и новосадски Бајићеви славуји, које је основала и предводи Ана Ковачић.


Џез концерт на отвореном

- Имао сам прилику много пута да наступам на отвореном. То је другачија атмосфера него она у концертној дворани, ако време сарађује. Заиста волим да свирам на сцени у прелепом амбијенту. Ипак, бити у концертној дворани са контролисаним подешавањем звука и бити у могућности да постигнете то савршенство је нешто што се не може поредити. Али на крају није важно, јер ако радите на тој бини и наступате, то је привилегија било у затвореном или на отвореном - рекао је Џејсон Мајлс.


Хор из Хирошиме је формиран у априлу 2011. године, као наставак хорског клуба Основне школе Сенда, а у априлу 2021. променио је назив у Сенда Пан флуте Choir, и сада га чини 25 ученика од другог до шестог разреда, који су ангажовани у музичким активностима са мисијом слања мира из Хирошиме у свет кроз хорско певање и свирање на пановим фрулама које крију сасвим посебну причу. Наиме, дрво „Каизукаибуки“ у дворишту ове основне школе, преживело је експлозију атомске бомбе, али је нажалост стрдалао 2014. године, пре 70. годишњице од бомбардовања. Међутим, захваљујући напорима многих људи, дрво је ипак оживело на поменуту годишњицу у форми чак 107 панових фрула. Овај инструмент игра посебну улогу гласника мира из Хирошиме и од 2015. године незаобилазан је део музичких активности Сенда хора.

Бајићеви славуји су дечји хор који 25 година у континуитету шири позитивну енергију и љубав према музици. Поред многобројних концерата Славуји су познати и по дечјој опери „Шумска краљица” Ф. Штефановића, мјузиклу „Девојчица са шибицама”, едукативном мјузиклу за tinеjyеrе „ТинТок”. Покретачи су дечје хуманитарне акције „Музичари великог срца”.

Улаз на програме Калеидоскопа културе је слободан.

Партнер Калеидоскопа културе је Ерсте банка.   

А. Брзак

Пише:
Пошаљите коментар