Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ФАРМАЦЕУТИ САВЕТУЈУ: КАД КРЕНЕТЕ НА ОДМОР НЕОПХОДНА ВАМ ЈЕ ПУТНА АПОТЕКА Ево шта је све ОБАВЕЗНО ПОНЕТИ, као и које су КАЗНЕ ако прекршите закон

01.07.2024. 11:16 11:52
Пише:
Извор: Фармацеутска комора Србије

Приликом паковања за одлазак на годишњи одмор, саставни део пртљага би требало да буде апотека.

Кристина Ковачевић из Фармацеутске коморе Србије каже како многи међународни путници носе са собом лекове за лечење акутних или хроничних здравствених проблема.

- Међутим, свака земља има своје законе који се односе на лекове. Лекови који су обично доступни без рецепта у нашој земљи, у другим земљама могу бити доступни само на рецепт или чак нерегистровани. Иако се правила разликују од земље до земље, кршење закона може имати озбиљне последице. То може укључивати одузимање лекова, новчане казне, па чак и затворске казне. Пре путовања у иностранство, требало би да се консултујете са путничком агенцијом или амбасадом одредишта како бисте били сигурни да су потребни лекови дозвољени – упозорава Кристина Ковачевић.

Фармацеути у апотекама увек саветују пацијенте да лекове спакују у ручни  пртљаг, по могућству у оригиналном паковању, заједно са рецептом или извештајем лекара о томе које лекове узимају, за које здравствено стање, као и прописане дозе

Фармацеути у апотекама увек саветују пацијенте да лекове спакују у ручни пртљаг, по могућству у оригиналном паковању, заједно са рецептом или извештајем лекара о томе које лекове узимају, за које здравствено стање, као и прописане дозе. Ово је неопходно како бисте избегли проблеме на царини и како бисте били сигурни да ће вам одговарајући лекови бити при руци.

- Пре путовања, уколико је потребно, требали бисте узети лек за спречавање мучнине, повраћања или вртоглавице приликом болести кретања (кинетоза).Ови лекови се примењују 30 минута пре поласка на пут, а дозе зависе од узраста особе. Фармацеут у апотеци ће вам пружити савет о дозирању приликом издавања ових лекова – каже Ковачевић.

Путничка дијареја је најчешћа болест повезана са путовањем. Погађа између 30 и 70 одсто путника, у зависности од дестинације и сезоне. Код путничке дијареје први циљ терапије је превенција и лечење дехидрације, што је посебно озбиљно код мале деце, трудница и старијих особа. Препарати за припрему течности или готове течности за оралну рехидратацију су доступни у апотекама и обавезно их треба купити пре путовања. Ови препарати су погодни за све ситуације када конзумација саме воде није довољна, као што је дијареја, повраћање или повишена телесна температура.


Обавезно понети...

- У основну путну апотеку спадају: лек против мучнине у вожњи, топломер, лек против болова и за снижавање повишене телесне температуре, антихистаминик за децу која имају алергије, препарат за заштиту од УВ зрачења, препарати за ублажавање симптома након уједа инсеката или опекотина, комплет за прву помоћ, капи за нос, пробиотик, средство за рехидратацију, обавезна терапија ако је дете има – набраја Ковачевић.


- Да повишена телесна температура или главобоља не би покварили одмор, потребно је у путној апотеци понети и неки од лекова против болова и повишене температуре које је особа већ користила, јер сада је најмање пожељно време за експериментисање. Током лета се често јављају и болови у грлу. Узрочници могу да буду бактерије, али у 80 одсто случајева су то ипак вируси, где прва помоћ могу бити пастиле за грло које делују на бол у грлу и типичне симптоме прехладе – наводи Ковачевић.

Планирање путовања са децом подразумева много више спискова и много више припреме него када путујемо без њих. Како би родитељи били спремнии за непредвиђене ситуације током путовања, фармацеути су од велике помоћи у припреми спискова лекова и помоћних лековитих средстава који су обавезни када се путује са децом.

Комплет за прву помоћ је обавезна ствар на путовању са децом. Треба имати при руци и адекватан прибор за санирање површинских отворених рана, лезија или опекотина. Важно је саветовати адекватно чишћење тог подручја и/или употребу локалних антисептика и антибиотика у облику гела или спреја који се могу издати у апотеци без лекарског рецепта.


Заштита коже од сунца

- Креме широког спектра са одговарајућим фактором заштите од сунца су обавезан део путне апотеке. Поред њих треба имати и креме за заштиту од уједа комараца који итекако ремете уживање у одмору – казала је Кристина Ковачевић.


- Преко нанетог антибиотског гела за ране треба ставити газу како би се рана заштитила. Ране боље зарастају у чистом, влажном окружењу. Истраживања показују да ћелије посебно у раним фазама зарастања боље мигрирају у влажном окружењу да би започеле и наставиле зарастање. Идеално је у почетку држати рану прекривеном газом или фластером који је натопљен фармацеутским препаратом, а пред крај процеса зарастања, када се формирају ново везивно ткиво и микроскопски крвни судови, требало би да се рана открије, јер ваздух може помоћи у овом стадијуму процеса зарастања – објаснила је Ковачевић.

Љ. Петровић

Фото: Фармацеутска комора Србије

Аутор:
Пошаљите коментар
Путна апотека: Да вам здравствене тегобе не покваре летовање

Путна апотека: Да вам здравствене тегобе не покваре летовање

30.07.2019. 12:39 12:46
ОВЕ СЕЗОНЕ МОЖЕТЕ СЕ ЛЕПО ОДМОРИТИ И У ВОЈВОДИНИ Ево колико треба издвојити за летовање на Панонском мору

ОВЕ СЕЗОНЕ МОЖЕТЕ СЕ ЛЕПО ОДМОРИТИ И У ВОЈВОДИНИ Ево колико треба издвојити за летовање на Панонском мору

17.06.2024. 09:47 09:54