Тужиоци: Има помака у амандманима, али без суштинске разлике
БЕОГРАД: Удружење јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца сматра да Нацрт уставних амандмана, који је Министарство правде упутило Венецијанској комисији, не садржи суштинске разлике у односу на радни текст, мада, кажу, има одређених помака, као што је забрана утицаја на тужилаштво у конкретним предметима.
Тужиоци наводе у саопштењу да нацрт амандмана чини скроман помак у односу на радни текст, када је у питању гарантовање забране утицаја на јавно тужилаштво у појединачним предметима, враћање функционалног имунитета и самосталности, као и увођење правног средства против обавезног упутства, тужиоци сматрају да то није довољно.
Они тврде да нацрт задржава у целости решења која су проблематична са становишта деполитизације правосуђа и владавине права.
И даље се противе решењу према коме су тужиоци (четири) мањина у Високом савету тужилаца (ВСТ), док су "истакнути правници“ (пет) које бира Народна скупштина заједно са министром надлежним за правосуђе у већини, јер како кажу, то решење омогућава да ВСТ доноси одлуке без или противно гласовима тужилаца.
Такође остају при примедби на то што је избор свих јавних тужилаца поверен Народној скупштини, уместо ВСТ, а за избор Врховног јавног тужиоца, уместо квалификоване већине, прописана је проста већина.
Избор тужилаца од стране просте парламентарне већине је механизам који оставља простор за контролу тужилаштва од стране парламентарне већине, наводе тужиоци.
Удружење је позвало Владу Србије да поново отвори јавну расправу и омогући суштински дијалог, у циљу изналажења најбољих уставних решења који гарантују владавину права, независно, правично, ефикасно и одговорно правосуђе у корист свих грађана Србије.