Србија има 100 потерница за косовским Албанцима
Реч је о потерницама које су расписане за осумњиченима против којих је истрага у току, као и за лицима против којих је истрага у прекиду, а биће настављена након привођења осумњичених, као што је, на пример, случај Рамуша Харадинаја.
– Јавним објављивањем имена осумњичених те потернице би изгубиле смисао јер осумњичени сигурно не би ризиковао да буде ухапшен – каже за Тањуг извор упућен у рад истражних инситутуција, како српских, тако и косовских.
С друге стране, како каже Тањуг ов извор, косовске потернице које се расписују по налогу тамошњег правосуђа, међу њима и најновијих 57 налога за хапшење Срба, релевантне су само за територију Косова јер оно није члан Интерпола. Без укључивања УНМИК-а или Еулекса, који би ургирали код Еуропола или Интерпола за међународно дејство тих налога за хапшење, они су делотворни само на Косову.
Еулекс је прекјуче саопштио да није поступао у случају издавања „57 локалних и међународних налога за хапшење Срба”. Ипак, како каже Тањуг ов извор, налози косовских институција за хапшење могли би имати међународно дејство, уколико Приштина с неком државом има билетарални споразум којим је то питање регулисано.
Међу лицима на потерницама, које су на снази у 190 земаља света, су, како се незванично сазнаје, Азем Сило, Шукрија Буђ и Фатмир Љимај. Потернице за првом двојицом издате су 2002. и 2004, док је за Љимајем објављена 2010. Тим именима треба додати и председника Косова Хашима Тачија, председника Скупштине Кадрија Весељија, Рамуша Харадинаја и његовог брата Даута Харадинаја, Агима Чекуа, који је до сада већ два пута хапшен у иностранству због српске потернице па пуштан, као и велики број других, међу којима има и чланова Демократске партије Косова и посланика у Скупштини Косова, али је ту и високорангирани припадник косовске полиције Фадиљ Суљевић.
Породице српских цивилних жртава, за чију су погибију одговорни припадници тзв. ОВК-а, полажу наду у Специјални суд у Хагу да ће правда коначно бити задовољена, пише АФП. Француска агенција наводи да ће Специјални суд судити за злочине које су починили припадници ОВК-а.
Агенција констатује да је злочинима почињеним против Срба, Рома и Албанаца који нису сарађивали с ОВК-ом придата слаба пажња, за разлику од злочина за које се терете српске снаге.
О злочинима ОВК-а писала је бивша тужитељица Хашког суда за злочине почињене на територији бивше Југославије Карла дел Понте у својој књизи „Лов: Ја и ратни злочинци”.
С. Х. Д.