Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Појачава се четвороножни одред Управе царина

16.12.2018. 13:15 13:17
Пише:
Фото: Лабрадор Џекс/Управа царина

Почетком децембра у Управу царина је стигао нови службени пас Онил, којег је нашим цариницима предао инструктор царинске администрације Француске Јохан Александар Рене Бертније.

У име амбасаде Француске у Београду, примопредаји је присуствовала је Олга Марковић, док је домаћин био в. д. помоћника директора Сектора за контролу примене царинских прописа Раде Кнежевић.

Током посете, у оквиру Одсека за царинску контролу уз употребу службених паса реализован је теоријски део обуке, на којој је царински службеник Вукашин Симић имао прилику да се упозна с новим службеним псом, његовим карактеристикама као и да започне његово привикавање на нови дом.

Да би нови члан тима за сузбијање кријумчарења, лабрадор Онил, почео прилагођавање на нову средину и рад који ће обављати у будућности, организована је и посета царинској испостави Аеродрома „Никола Тесла”.

О томе колики је значај царинских паса говори и податак да су цариници, у сарадњи с полицијом, 18. новембра, на излазу граничног прелаза Батровци, спречили кријумчарење 1.130 паклица цигарета које је пас нањушио у крову аутобуса. Прекршај је откривен у аутобусу македонских регистарских ознака који је од те земље путовао ка Италији. Царинике је на сумњу навела нервоза возача, као и реакција царинског пса, која је недвосмислено указивала да нешто није у реду.


Џекс – специјалиста за опијате

Лабрадор Џекс је у Србију дошао из Француске, где је прошао обуку од девет месеци, након које се „јавио на дужност” у српску Управу царина. Тада је био Жак, и разумео је само француски. Пре четири године нањушио је седам килограма „сканка” у погонском точку једног аутомобила. Већ на самом почетку контроле на граници, јасно је свом водичу указао на то да се нешто крије у задњем десном точку. Цариници су точак потом скинули, пресекли и у унутрашњости нашли 12 пакета „сканка” обмотаних безбојном фолијом.


Испоставило се да је женка белгијског овчара малиноа Хера, коју је цариницима донирала компанија ЈТИ, и овога пута непогрешиво нањушила цигарете.

Царинска служба, од 2011. године, има два црна лабрадора, Габија и Yеksa, који откривају дрогу на нашим границама, а крајем прошле године постала је богатија за два нова службена пса који су специјализовани за откривање шверцованих цигарета. Реч је о два белгијска овчара малиноа, Саши и Хери.

Српски цариници настоје да иду у корак с развијеним царинским администрацијама, које имају много више паса од нас, јер је, захваљујући изузетним способностима тих племенитих животиња, цариницима широм света посао олакшан. Управа царина планира да набави још специјално обучених паса за откривање различитих врста кријумчарене робе.

Поређења ради, царинска служба Немачке има око 400 паса, међу којима доминирају немачки овчари, а то је бројка која не укључује псе који раде у другим службама, попут војске и полиције, тако да не чуди што су Немци лидери Европе у тој области. Немачки овчари су њихова аутохтона раса, а у Немачкој раде и специјализоване одгајивачнице из којих се пси касније регрутују у службу.

Цариници из Француске, на пример, имају око 300 обучених паса, а у нашем комшилуку царина Румуније важи за једну од јачих када су у питању службени пси. Они их у свом саставу имају више од 50.

Србија је, због свог геостратешког положаја, постала раскрсница кријумчарских путева између истока и запада па је то додатни изазов за царинске службенике. Да би се успешно супротставили кријумчарима, цариници морају бити добро обучени и одлично опремљени. Искусни цариници тврде да нема те опреме која би могла заменити њух пса. Одређене расе паса се због изузетне интелигенције користе за проналажење наркотика, експлозива, несталих особа... Конкретно, белгијски овчари малиноа важе за идеалне службене псе. Користе их полиције свих замаља Европске уније и тимови елитних америчких јединица „Фоке”. Код нас раде у Војсци, полицији и Жандармерији.

Дубравка Николић

Пише:
Пошаљите коментар