Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pojačava se četvoronožni odred Uprave carina

16.12.2018. 13:15 13:17
Piše:
Foto: Labrador Džeks/Uprava carina

Početkom decembra u Upravu carina je stigao novi službeni pas Onil, kojeg je našim carinicima predao instruktor carinske administracije Francuske Johan Aleksandar Rene Bertnije.

U ime ambasade Francuske u Beogradu, primopredaji je prisustvovala je Olga Marković, dok je domaćin bio v. d. pomoćnika direktora Sektora za kontrolu primene carinskih propisa Rade Knežević.

Tokom posete, u okviru Odseka za carinsku kontrolu uz upotrebu službenih pasa realizovan je teorijski deo obuke, na kojoj je carinski službenik Vukašin Simić imao priliku da se upozna s novim službenim psom, njegovim karakteristikama kao i da započne njegovo privikavanje na novi dom.

Da bi novi član tima za suzbijanje krijumčarenja, labrador Onil, počeo prilagođavanje na novu sredinu i rad koji će obavljati u budućnosti, organizovana je i poseta carinskoj ispostavi Aerodroma „Nikola Tesla”.

O tome koliki je značaj carinskih pasa govori i podatak da su carinici, u saradnji s policijom, 18. novembra, na izlazu graničnog prelaza Batrovci, sprečili krijumčarenje 1.130 paklica cigareta koje je pas nanjušio u krovu autobusa. Prekršaj je otkriven u autobusu makedonskih registarskih oznaka koji je od te zemlje putovao ka Italiji. Carinike je na sumnju navela nervoza vozača, kao i reakcija carinskog psa, koja je nedvosmisleno ukazivala da nešto nije u redu.


Džeks – specijalista za opijate

Labrador Džeks je u Srbiju došao iz Francuske, gde je prošao obuku od devet meseci, nakon koje se „javio na dužnost” u srpsku Upravu carina. Tada je bio Žak, i razumeo je samo francuski. Pre četiri godine nanjušio je sedam kilograma „skanka” u pogonskom točku jednog automobila. Već na samom početku kontrole na granici, jasno je svom vodiču ukazao na to da se nešto krije u zadnjem desnom točku. Carinici su točak potom skinuli, presekli i u unutrašnjosti našli 12 paketa „skanka” obmotanih bezbojnom folijom.


Ispostavilo se da je ženka belgijskog ovčara malinoa Hera, koju je carinicima donirala kompanija JTI, i ovoga puta nepogrešivo nanjušila cigarete.

Carinska služba, od 2011. godine, ima dva crna labradora, Gabija i Yeksa, koji otkrivaju drogu na našim granicama, a krajem prošle godine postala je bogatija za dva nova službena psa koji su specijalizovani za otkrivanje švercovanih cigareta. Reč je o dva belgijska ovčara malinoa, Saši i Heri.

Srpski carinici nastoje da idu u korak s razvijenim carinskim administracijama, koje imaju mnogo više pasa od nas, jer je, zahvaljujući izuzetnim sposobnostima tih plemenitih životinja, carinicima širom sveta posao olakšan. Uprava carina planira da nabavi još specijalno obučenih pasa za otkrivanje različitih vrsta krijumčarene robe.

Poređenja radi, carinska služba Nemačke ima oko 400 pasa, među kojima dominiraju nemački ovčari, a to je brojka koja ne uključuje pse koji rade u drugim službama, poput vojske i policije, tako da ne čudi što su Nemci lideri Evrope u toj oblasti. Nemački ovčari su njihova autohtona rasa, a u Nemačkoj rade i specijalizovane odgajivačnice iz kojih se psi kasnije regrutuju u službu.

Carinici iz Francuske, na primer, imaju oko 300 obučenih pasa, a u našem komšiluku carina Rumunije važi za jednu od jačih kada su u pitanju službeni psi. Oni ih u svom sastavu imaju više od 50.

Srbija je, zbog svog geostrateškog položaja, postala raskrsnica krijumčarskih puteva između istoka i zapada pa je to dodatni izazov za carinske službenike. Da bi se uspešno suprotstavili krijumčarima, carinici moraju biti dobro obučeni i odlično opremljeni. Iskusni carinici tvrde da nema te opreme koja bi mogla zameniti njuh psa. Određene rase pasa se zbog izuzetne inteligencije koriste za pronalaženje narkotika, eksploziva, nestalih osoba... Konkretno, belgijski ovčari malinoa važe za idealne službene pse. Koriste ih policije svih zamalja Evropske unije i timovi elitnih američkih jedinica „Foke”. Kod nas rade u Vojsci, policiji i Žandarmeriji.

Dubravka Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar