Пантелић: У прва четири месеца ове године 24 жртве насиља
БЕОГРАД: Шефица одсека за превенцију насиља у породици у МУП Стана Пантелић изјавила је данас да је у прва четири месеца ове године забележен пораст извршења кривичног дела насиља и убиства у оквиру породице, у односу на прошлу годину.
Пантелићева је у Дневнику РТС навела да су се од почетка године десила 24 случаја породичног насиља, где су у 18 случајева жртве жене, а у шест мушкарци.
"Женски пол је више угрожен овим кривичним делом. У почетку је било убиство супружника, а у задње време имамо мајке, односно случајеве где деца, синови, ћерке лишавају живота", казала је Пантелићева.
Она је, говорећи о последњем случају, када је мушкарац из Косјерића убио бившу невенчану супругу, потврдила да је он два пута осуђиван и да је требало да одслужи још једну казну.
"Он је кршио мере забране два пута, а пре него што је извршио убиство изашао је с издржавања затворске казне", рекла је Пантелићева.
Упитана како је могуће да је успео да приђе жртви, и да ли је жртва могла бити боље заштићена, Пантелићева је навела да је полиција урадила све из њене надлежности, а да треба видети шта су учиниле остале надлежне службе у овом случају.
"Неко ко науми да изврши убиство он ће га заиста извршити. Он је у својој глави донео одлуку да убије своју супругу и он је то остварио, Урадили смо све, имао је меру забране приласка и прекршио је", рекла је шефица одсека за превенцију насиља у породици у МУП.
Она је додала да је у случај укључен и Центар за социјални рад, а да Сектор унутрашње контроле МУП испитује цео случај.
Навела је да је закон о спречавању насиља у породици добар и да се примењује.
"Прошле године смо изрекли 13.808 хитних мера исељења и забране комуникације", рекла је Пантелићева и додала да је полиција ушла у 10.000 породица, те да је на тај начин у многим породицама спречено да насиље ескалира.
Она је подсетила и на акцију МУП где је, на нивоу целе земље, ухапшена 41 особа, због сумње на кривична дела против полне слободе, обљуба над дететом, над немоћним лицем, узнемиравање...
Пантелићева је навела да насиље нико не треба да трпи, и да је неопходно да се оно пријави, како би полиција могла да реагује.
"Насиље може да учини и жртва, али су и сви грађани и институције у законској обавези да пријаве. То могу да учине и анонимно. Поред броја 192, у МУП-у постоји и СОС број 0800 100 600, који је на располагању 24 сата", казала је она.