Pantelić: U prva četiri meseca ove godine 24 žrtve nasilja
BEOGRAD: Šefica odseka za prevenciju nasilja u porodici u MUP Stana Pantelić izjavila je danas da je u prva četiri meseca ove godine zabeležen porast izvršenja krivičnog dela nasilja i ubistva u okviru porodice, u odnosu na prošlu godinu.
Pantelićeva je u Dnevniku RTS navela da su se od početka godine desila 24 slučaja porodičnog nasilja, gde su u 18 slučajeva žrtve žene, a u šest muškarci.
"Ženski pol je više ugrožen ovim krivičnim delom. U početku je bilo ubistvo supružnika, a u zadnje vreme imamo majke, odnosno slučajeve gde deca, sinovi, ćerke lišavaju života", kazala je Pantelićeva.
Ona je, govoreći o poslednjem slučaju, kada je muškarac iz Kosjerića ubio bivšu nevenčanu suprugu, potvrdila da je on dva puta osuđivan i da je trebalo da odsluži još jednu kaznu.
"On je kršio mere zabrane dva puta, a pre nego što je izvršio ubistvo izašao je s izdržavanja zatvorske kazne", rekla je Pantelićeva.
Upitana kako je moguće da je uspeo da priđe žrtvi, i da li je žrtva mogla biti bolje zaštićena, Pantelićeva je navela da je policija uradila sve iz njene nadležnosti, a da treba videti šta su učinile ostale nadležne službe u ovom slučaju.
"Neko ko naumi da izvrši ubistvo on će ga zaista izvršiti. On je u svojoj glavi doneo odluku da ubije svoju suprugu i on je to ostvario, Uradili smo sve, imao je meru zabrane prilaska i prekršio je", rekla je šefica odseka za prevenciju nasilja u porodici u MUP.
Ona je dodala da je u slučaj uključen i Centar za socijalni rad, a da Sektor unutrašnje kontrole MUP ispituje ceo slučaj.
Navela je da je zakon o sprečavanju nasilja u porodici dobar i da se primenjuje.
"Prošle godine smo izrekli 13.808 hitnih mera iseljenja i zabrane komunikacije", rekla je Pantelićeva i dodala da je policija ušla u 10.000 porodica, te da je na taj način u mnogim porodicama sprečeno da nasilje eskalira.
Ona je podsetila i na akciju MUP gde je, na nivou cele zemlje, uhapšena 41 osoba, zbog sumnje na krivična dela protiv polne slobode, obljuba nad detetom, nad nemoćnim licem, uznemiravanje...
Pantelićeva je navela da nasilje niko ne treba da trpi, i da je neophodno da se ono prijavi, kako bi policija mogla da reaguje.
"Nasilje može da učini i žrtva, ali su i svi građani i institucije u zakonskoj obavezi da prijave. To mogu da učine i anonimno. Pored broja 192, u MUP-u postoji i SOS broj 0800 100 600, koji je na raspolaganju 24 sata", kazala je ona.