Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Пацијент не види ништа спорно у чашћавању неурохирурга

03.10.2018. 09:40 09:42
Пише:

НОВИ САД: Поновљено суђење неурохирургу др Жељку Којадиновићу (52) из Новог Сада због примања мита, започето у новембру претпрошле године, настављено је јуче у новосадском Вишем суду.

Саслушани су сведоци и вештак за судску медицину из Ниша др Горан Илић, који је салушан о дугоочекиваном налазу и мишљењу поводом тог предмета.

Подсетимо, окривљени је првостепеном пресудом 2013. године осуђен на три године затвора. Истом пресудом, том стручњаку је забрањено да се годину бави лекарским позивом.

Сведок Данијел И. казао је јуче да је био задовољан исходом операције обављене пре неколико година и да се сад осећа добро. Он је навео да је платио препарат, консултације, стручне савете и да је частио доктора, те да га је то укупно коштало око 48.000 динара. Присетио се да се око четвртине поменутог износа односило на част.

– Доктор (окривљени Којадиновић) ме је прегледао више пута у приватној болници „Свети Лука” у Петроварадину пре и после захвата, али сам оперисан у Клиничком цетру Војводине, где сам и дао паре за интервенцију – казао је сведок.

Он је додао да му је тај специјалиста дао број свог мобилног телефона да би га могао звати ради консултација.

– Онда су ме ођедном, након извесног времена, звали из полиције у Вршцу, па сам у четири наврата говорио о давању новца, од тога два пута у новосадском суду – изјавио је јуче сведок Данијел И. – Рекао сам им да не видим ништа чудно у томе што сам доктору дао новац, једино ако је споран тај новац који сам га частио. На то ме је полицијски инспектор упозорио да га не лажем јер имају снимљен разговор о примопредаји новца.

Заступник оптужнице заменик вишег јавног тужиоца Зоран Јаковљевић питао је тог сведока зашто се у транскрипту наводи договор предаје 480 (нечега, не наводи се чега), на шта је сведок рекао да се не сећа детаља, а да се вероватно ради о еврима датим за услуге пре и после операције.

Потом је, после још једног сведока у стаусу оштећеног, око три сата испитиван стални судки вештак др Горан Илић, специјалиста за судску медицину, као представник Судско-медицинског одбора састављеног од неколико супспецијалиста различитих области с Медицинског факултета у Нишу. Он је добио наредбу новосадског суда, односно већа којем преседава судија Видоје Митрић, да изради налаз и мишљење о том предмету.

Тај судски вештак је навео да се наведени гел и лепак, за које се оптужним актом тврди да је окривљени узимао паре, не морају користити у наведеним операцијама, и да нису обавезни у стандардним процедурама, али није ни рекао да лекар не може да их употребаљава ако сматра да иду на добробит пацијента, али ако их има „на стању” у Клиничком центру, а ако су у плану набавке те установе, преко тендера. Само у том случају пацијенти би имали право на рефундацију трошкова од здравственог фонда. 

На крају јучерашњг рочишта, бранилац окривљеног авокат Оливера Будаков изнела је примедбу да се тим вештака није упознао с исказима окривљеног и сведока, транскриптима и што није сазван нови састанак тим поводом иако је је достављен материјал томе. Суд је одбио предлог за ново вештачење, а на крају главног претреса оптужница је прецизирана.

Иначе, окривљени др Жељко Којадиновић је на почетку поновног главног претреса у новембру претпрошле године рекао да је у двадесетогодишњој каријери оперисао неколико хиљада пацијаната и спасао на стотине живота и да се бавио лечењем бола након операције, који се може очекивати код сваког четвртог пацијента након хируршког захвата и операција на мозгу, те да је писао uybеnikе о тим темама. Додао је да у Клиничком центру, где је радио, није имао задовољавајуће услове за рад и да се на том месту, односно у државној установи, неупоредиво штеди на материјалима (које је именовао) у односу на западне стандарде.

Иако се оптужницом теретио за 16 случајева примања мита од пацијената, кривично веће, којем је тада председавала судија Злата Родић Кнежевић, сматрало је пресудом из 2013. године да се окривљеном може приписати једно продужено дело примања мита.

Првостепена пресуда Вишег суда је укинута, због, како је казано, битних повреда одредаба кривичног поступка.

Наставак главног претреса заказан је за 20. новембар.

        М. Вујачић

Пише:
Пошаљите коментар