Малта одредиште ситних српских криминалаца
Полиција Малте још трага за тројицом Срба који се у тој острвској држави доводе се у везу с дрогом пронађеном у једном стану.
Потрага је започета након што је тамошња полиција у једном стану у селу на Малти пронашла 80 грама кокаина и 200 грама марихуане, спаковане и спремне за продају. Тамошњи истражитељи верују да су тројица Срба С. Д,, М. М. и И. Б. повезани са трговином наркотика.
Такође, још није познат епилог потере за Србином након напада ножем који се догодио у Бугиби. Његова жртва био је 58-годишњи мушкарац из Македоније, који се бори за живот у болници.
Пре њих, двојица Срба су, такође, ухапшени на Малти због поседовања 65 килограма марихуане. Они су се придружили држављанима наше земље који у малтешким медијима пуне ступце црне хронике. Да ли због познанства и многобројне српске заједнице, или пак због једноставног пута до боравишне визе, ова мала острвска држава постаје рај за Србе који се баве разним пословима, па и оним уско везаним за криминал.
Експанзија Срба на Малту почела је још прошлог века, када се на острву догодио бум у грађевинарству. Међутим, с годинама су на острво почели да одлазе и српски криминалци, због лаког уласка у земљу и слабе контроле, лаког добијања боравишне визе, широко распрострањеног енглеског језика који представља други службени поред малтешког и оног најбитнијег - веза.
Тако су Срби, осим у грађевинарству, доминантни у пословима у угоститељству, а посебно је устоличена група која се бави обезбеђивањем разних објеката и клубова. Чак су и присталице српских клубова оформили своје навијачке групе тамо, као што су то рецимо "Гробари Малта", навијачи Партизана.
Један од Срба који се "прославио" на Малти свакако је Милан Чмелик (35), који је осуђен јер је 6. јула прошле године убио бизнисмена с Малте Хуга Хеткутија. Мотив свирепог убиства био је то што је Чмелик prеthodno отпуштен с посла, јер је, како су пренели тамошњи медији, више пута користио српски језик, што је његовим надређенима засметало.
Бруталном убиству prеthodilo је праћење Хеткутија, а бизнисменов радник је испричао да је Чмелик (чије је право презиме Митић) неко време седео у локалу вребајући своју жртву. Када је увидео да је Хеткути најмање заштићен, пришао му је, загрлио га и зарио му нож у стомак.
Након тога, Србин се дао у бег, међутим полиција га је ухватила неколико улица даље и привела. Ни његово привођење није прошло мирно, јер је приликом тога повредио једног полицајца, због чега су морали да га омаме електро-шокером.
У међувремену, Хуга Хеткутија приватним возилом одвозе у болницу где недуго затим и подлегао повредама.
Пре око два месеца, с Малте је стигла вест да ће један Србин бити протеран из те државе јер је из продавнице украо прехрамбене производе у вредности од 267 евра. Оно што је посебно шокирало тамошње полицијске и правосудне органе јесте чињеница да се Србин правдао говорећи да није имао други начин да прехрани трудну девојку.
Насупрот томе, један Србин је дословце направио хаос и то само како би га депортовали у Србију. М. П. (20), Србин који на Малти живи као бескућник, разлупао је излог једне продавнице, мислећи да ће му то обезбедити директан лет ка својој домовини. Ипак, епилог је мало другачији од онога што је очекивао.
Није погодна за велике нарко-послове
- Малта није погодна за велике послове с дрогом јер се улаз у Средоземно море контролише много више него трговина која иде за Холандију и слично. Зато тамо ретко бораве наркошефови, а цело то подручје постало је привлачно за ситније преступнике који се често и не настане тамо. Неке дестинације с временом губе популарност, рецимо Кипар који је запосела руска мафија, а онда се преселила на друга одредишта. Малта ће вероватно доживети исту судбину - оцењује београдски криминолог Добривоје Радовановић.
Он је рекао да нема пријатеље који би могли да му позајме новац за путовање, као и то да је на улици завршио тако што га је један бивши пријатељ преварио. Потом је, уместо карте у једном правцу, добио годину дана затвора и у наредних шест месеци ће морати да плати штету од 472 евра коју је направио. Међутим, "Малта тудеј", позивајући се на изворе из истраге, каже да би овај младић могао бити послат у Србију у најкраћем року.
На Малти су чак неке навијачке групе из Србије основале своје огранке, а један је припадник “Гробара Малта” пронађен мртав у мору. Тамошња бројна српска заједница ограђује се од њих тврдећи да на Малту долазе особе које беже од српског правосуђа и издржавања затворских казни.
Засад се послови проблематичних Срба на Малти ипак завршавају на ситном криминалу, трговини мањих количина дроге и међусобним сукобима. Разлог тому су прилично ригорозне полицијске контроле.
М. Бозокин
Фото: Профимедиа