Истрага убиства певачице: Наложено вештачење мале Јане
НОВИ САД: Више јавно тужилаштво у Београду наложило је да се уради вештачење мале Јане Марјановић да би се утврдило да ли је девојчица процесно способна, односно да ли ће моћи да сведочи у процесу који се води против њеног оца Зорана Марјановића, преносе медији.
Подсетимо, он је оптужен да је 2. априла 2016. године убио супругу Јелену, а њено тело пронађено је дан касније, 3. априла у каналу у Борчи.
По информацијама до којих су дошли медији, мала Јана биће надгледана од психијатра до краја следеће недеље, након чега ће бити саслушана пред вишим јавним тужиоцем о дану када је пре тачно две године њена мајка нестала, а онда убијена.
То вештачење уследило је два месеца од тренутка када је Виши суд у Београду наложио допуну оптужнице против Зорана Марјановића.
Сада је тешка одлука на Центру за социјални рад, који треба да процени да ли је дете спремно да се изнова суочава са својим страховима и највећом трагедијом која га је задесила.
Остала је без мајке, отац јој је у притвору. Дете није свесно шта се све дешава око њега. Делимично је свесна да је мама „на небу”, док о оцу стално пита, навод један београдски портал сазнања из свог извора.
Мала Јана после убиства своје мајке често је цртала и сецкала траву у вртићу говорећи: „Ово је трава где је нестала моја мама”. Због тога је прво сведочење мале Јане од веома великог значаја јер тада нико није могао да утиче на њу, већ је девојчица психолозима испричала детаље везане за 2. април 2016. године и наводну потрагу за њеном мајком.
У овом случају битно је и сведочење Јанине васпитачице Ленке Ђорђевић, која је пратила како се Јана понашала у вртићу после злочина на насипу смрти. Шта је изјавила васпитачица, налазиће се у доради оптужнице с другим доказима.
Иначе, малу Јану као сведока предложила је одбрана њеног оца Зорана.
Оптужницом Вишег јавног тужилаштва у Београду, која је подигнута почетком фебруара ове године, Марјановићу се на терет ставља кривично дело тешког убиства, за које је законом је запрећена казна од 10 до 40 година затвора. Детаљи оптужнице нису за сада познати, али по једном од ранијих саопштења суда поводом продужења притвора, Марјановић се терети да је „на свиреп начин лишио живота своју супругу, и приликом извршења показао нарочиту упорност и безобзирност”.
Постоји основана сумња да је окривљени неутврђеним предметом задао више удараца у главу Јелени Марјановић, наневши јој вишеструке преломе лобање, након чега ју је потопио у канал, услед чега је она преминула, наводи се у решењу Апелационог суда којим му је у децембру притвор продужен још три месеца.
Убиство Јелене Марјановић медијски је најпраћенији случај црне хронике у Србији већ две године. Њен супруг је ухапшен 15. септембра 2017. године, готово годину и по од убиства. Он је и пре тога био привођен, али је након испитивања у полицији и на полиграфу пуштан због недостатка доказа.
На саслушању у Вишем јавном тужилаштву у Београду, Марјановић је негирао да је убио супругу и поновио све што је и раније говорио на саслушањима у полицији. Пре хапшења је у више наврата у медијима говорио о убиству, учествовао је у једном телевизијском ријалити програму и генерално је својим иступима скретао пажњу „жуте штампе”.
Иначе, како преносе медији, вештачење с базних станица и телефонска комуникација коју су непосредно пре нестанка Јелене Марјановић 2. априла 2016. године обављали она и њен супруг Зоран увршћени су у доказе и део су оптужнице коју је против њега подигло Више јавно тужилаштво у Београду.
Забележено је, наиме, да се певачица у 16.42 чула с кумом Вером, а седам минута касније и с мајком. Разговори су трајали од 10 до 30 секунди. Утврђено је да је од 16.50 па надаље било позива, али не и њеног одговора. Анализом Зорановог телефона утврђено је да је од 17 сати неколико пута звао супругу, а пошто му се није јављала, почео је да позива укућане, пријатеље, као и познаника у полицији, који га је посаветовао да се јави у ПУ Београду и пријави њен нестанак.
С. Х. Д.