Графити на симболу Холокауста
Споменик Јеврејима страдалим током Другог светског рата у Београду прексиноћ је оскрнављен графитима, а полиција је идентификовала починиоца и поднела прекршајну пријаву.
Починилац је на споменику невино страдалим женама и деци, заточеницима јеврејског логора „Земун” у Другом светском рату, неправилно написао „Србиа” и нацртао два непозната симбола.
Заменик израелског амбасадора у Србији и Црној Гори Итај Милнер рекао је да дело вандала неће утицати на односе Србије и Израела.
– Моје лично мишљење је да то није дело из антисемитизма, већ мислим да су то деца, да не разумеју шта раде и шта споменик представља и то значи да се акценат мора ставити на образовање те деце – рекао је Милнер Танјугу.
Сматра да се деца морају боље образовати, да знају шта је био Холокауст и да се одиграо и у њиховом граду, као и да знају шта који споменик представља.– И када суботом увече иду на пиће, да знају шта представља споменик поред којег пролазе. Мислим да то вандалско дело говори за себе, то је страшна ствар за споменик који симболизује Холокауст, место где су камиони-душегупке пуњени гасом, и срамота је да на месту које би требало да комеморира жртве и одржава сећање на њих и на добре односе Срба и Јевреја, неко дође и нарушава споменик – рекао је Милнер.
Директор „Миксера” Иван Лалић одмах је организовао активисте да се вандалски графит уклони са споменика, и поручио да антисемитизам заиста није добродошао у Београду и Србији.– Брзо смо реаговали и врло брзо ћемо графит уклонити, с идејом да се то никада више не понови и ко је то урадио – срам га било, шта друго да кажем, а ми смо додатно погођени тим вандалским чином, који се догодио у „предвечерје” „Миксер” фестивала, чија је тема осетљиво друштво – рекао је Лалић.
Градски менаyер Горан Весић обишао је споменик депортованим Јеврејима и том приликом најоштрије осудио његово скрнављење.
– Ужаснути смо вешћу да су непознати вандали оскрнавили споменик нашим суграђанима Јеврејима који су страдали током Другог светског рата – рекао је Весић, саопштила Информативна служба Градске управе. – Тај вандалски чин показује колико је важно да се не забораве ужаси Холокауста, као и да свет не пристане на било какву ревизију историје.
Споменик у знак сећања на око 6.300 невиних жена и деце Јевреја, постављен је 5. августа 2014. на месту где је за време Другог светског рата немачки камион-душегупка стао и укључивао склопку која би убацивала угљен-моноксид из мотора у товарни део, у којем су биле жртве. Споменик симболизује тај камион, збијеност жртава, „прозори” на споменику су деца, мајке и „поглед на небо”.
С. Х.