Држави од имовине криминалаца 60.000 евра месечно
Директор Дирекције Министарства правде за управљање одузетом имовином Дејан Царевић објашњава да је 21 објекат из имовине стечене криминалним радњама уступљен на коришћење органима и организацијама, а да та дирекција управља с око 30 предузећа која успешно послују.
Дирекција на месечном нивоу од издавања непокретне имовине приходује 60.000 евра, које се чувају на посебном рачуну до правоснажног окончања судских поступака.
Пошто се Закон о одузимању имовине проистекле из кривичног дела примењује од 2009. године, Дирекција тренутно управља са 74 куће, 261 станом, 122 локала, 69 гаража, три бензинске пумпе, шест апартмана на Златибору, по једним апартманом на Дивчибарама и Копаонику, Рудником олова и цинка, три пумпе с ауто-перионицама и пратећим садржајима и једном спортском халом. Дирекција тренутно врши управљачка права над 36 привредних друштава.
Од тренутка примене Закона, Дирекција је неке куће, станове и локале дала на коришћење општинским органима, полицији, вртићима и другим друштвено-социјалним установама, док су скупоцена возила махом завршила у надлежним органима гоњења криминалаца.
У Дирекцији су прошле године навели да су од злата одузетог правоснажним пресудама изливене две златне полуге финоће 999,9, које теже 12.710 грама и 11.644,80 грама. Такође је од злата одузетог правоснажним пресудама рафинисано злато финоће 999,9 у тежини од 4.074 грама, док је у поступку рафинације прошле године било око 14.500 грама злата различите финоће.
Прошле године у току је била рафинација око 30 килограма сребра одузетог правоснажним пресудама и изливање сребрне полуге финоће 99,95. Од новца заплењено је и 350.000 евра.
Прошле године је на рачуну Дирекције било привремено одузетих 21.445,56 америчких долара, 107.172,17 швајцарска франака, 12.719.823,67 евра и 82.535.602 динара.
Држава је током 2014. и 2015. године од 164 осумњичена за кривична дела или од њихових сродника, као и од четири правна лица, привремено запленила непокретности, злато и новац у вредне више милиона евра. Од 2014. до 2016. године Дирекција за упраљање одузетом имовином спровела је 79 решења о привременом одузимању имовине за коју се сумња да потиче из кривичног дела.
На основу решења и наредби Тужилаштва, Дирекција је у том периоду преузела на управљање 45 заплењених кућа, 63 стана, једну пословно-стамбену зграду, 57 локала, 14 гаража, по један апартман на Златибору, Дивчибарама и Копаонику, рудник олова и цинка „Грот”, једну пумпу с ауто-перионицом и пратећим садржајима, спортску халу, глисер, сплав-кућицу и један ресторан.
У Специјалном суду за организовани криминал у Београду, на суђењу Дарку Шарићу и другим оптуженима за прање новца стеченог трговином дрогом и улагањем у легалне финансијске токове у Србији, чуло се, између осталог, да су илегалне паре коришћене за приватизацију друштвених предузећа, али и куповину некретнина и земљишта у Србији. Новац је углавном, како је истицано, улаган у новосадски хотел „Путник”, сремскомитровачки „Митросрем”, два хотела у Суботици и бројне некретине на Златибору.
Шарић је и широм Војводине куповао станове и куће, који су такође одузети до коначне пресуде. Његова вила на Татарском брду у Сремској Каменици привремено је дата на коришћење деци с посебним потребама, али њоме управља држава.
Држава Србија је пре седам година привремено одузела имовину због које се Шарићу суди за прање новца. Очување и унапређење одузете имовине поверено је Дирекцији Министарства правде за управљање одузетом имовином и она је успела за то време не само да сачува оно што је, док пресуда не буде кончана, формално још увек Шарићево власништво.
Директор Дирекције Дејан Царевић истиче да је управљање одузетим привредним друштвима сложено јер се сличне ситуације у другим држава углавном решавају тако што се она или ликвидирају или одмах буду продате његове акције.
Љ. Малешевић