Državi od imovine kriminalaca 60.000 evra mesečno
Direktor Direkcije Ministarstva pravde za upravljanje oduzetom imovinom Dejan Carević objašnjava da je 21 objekat iz imovine stečene kriminalnim radnjama ustupljen na korišćenje organima i organizacijama, a da ta direkcija upravlja s oko 30 preduzeća koja uspešno posluju.
Direkcija na mesečnom nivou od izdavanja nepokretne imovine prihoduje 60.000 evra, koje se čuvaju na posebnom računu do pravosnažnog okončanja sudskih postupaka.
Pošto se Zakon o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela primenjuje od 2009. godine, Direkcija trenutno upravlja sa 74 kuće, 261 stanom, 122 lokala, 69 garaža, tri benzinske pumpe, šest apartmana na Zlatiboru, po jednim apartmanom na Divčibarama i Kopaoniku, Rudnikom olova i cinka, tri pumpe s auto-perionicama i pratećim sadržajima i jednom sportskom halom. Direkcija trenutno vrši upravljačka prava nad 36 privrednih društava.
Od trenutka primene Zakona, Direkcija je neke kuće, stanove i lokale dala na korišćenje opštinskim organima, policiji, vrtićima i drugim društveno-socijalnim ustanovama, dok su skupocena vozila mahom završila u nadležnim organima gonjenja kriminalaca.
U Direkciji su prošle godine naveli da su od zlata oduzetog pravosnažnim presudama izlivene dve zlatne poluge finoće 999,9, koje teže 12.710 grama i 11.644,80 grama. Takođe je od zlata oduzetog pravosnažnim presudama rafinisano zlato finoće 999,9 u težini od 4.074 grama, dok je u postupku rafinacije prošle godine bilo oko 14.500 grama zlata različite finoće.
Prošle godine u toku je bila rafinacija oko 30 kilograma srebra oduzetog pravosnažnim presudama i izlivanje srebrne poluge finoće 99,95. Od novca zaplenjeno je i 350.000 evra.
Prošle godine je na računu Direkcije bilo privremeno oduzetih 21.445,56 američkih dolara, 107.172,17 švajcarska franaka, 12.719.823,67 evra i 82.535.602 dinara.
Država je tokom 2014. i 2015. godine od 164 osumnjičena za krivična dela ili od njihovih srodnika, kao i od četiri pravna lica, privremeno zaplenila nepokretnosti, zlato i novac u vredne više miliona evra. Od 2014. do 2016. godine Direkcija za upraljanje oduzetom imovinom sprovela je 79 rešenja o privremenom oduzimanju imovine za koju se sumnja da potiče iz krivičnog dela.
Na osnovu rešenja i naredbi Tužilaštva, Direkcija je u tom periodu preuzela na upravljanje 45 zaplenjenih kuća, 63 stana, jednu poslovno-stambenu zgradu, 57 lokala, 14 garaža, po jedan apartman na Zlatiboru, Divčibarama i Kopaoniku, rudnik olova i cinka „Grot”, jednu pumpu s auto-perionicom i pratećim sadržajima, sportsku halu, gliser, splav-kućicu i jedan restoran.
U Specijalnom sudu za organizovani kriminal u Beogradu, na suđenju Darku Šariću i drugim optuženima za pranje novca stečenog trgovinom drogom i ulaganjem u legalne finansijske tokove u Srbiji, čulo se, između ostalog, da su ilegalne pare korišćene za privatizaciju društvenih preduzeća, ali i kupovinu nekretnina i zemljišta u Srbiji. Novac je uglavnom, kako je isticano, ulagan u novosadski hotel „Putnik”, sremskomitrovački „Mitrosrem”, dva hotela u Subotici i brojne nekretine na Zlatiboru.
Šarić je i širom Vojvodine kupovao stanove i kuće, koji su takođe oduzeti do konačne presude. Njegova vila na Tatarskom brdu u Sremskoj Kamenici privremeno je data na korišćenje deci s posebnim potrebama, ali njome upravlja država.
Država Srbija je pre sedam godina privremeno oduzela imovinu zbog koje se Šariću sudi za pranje novca. Očuvanje i unapređenje oduzete imovine povereno je Direkciji Ministarstva pravde za upravljanje oduzetom imovinom i ona je uspela za to vreme ne samo da sačuva ono što je, dok presuda ne bude končana, formalno još uvek Šarićevo vlasništvo.
Direktor Direkcije Dejan Carević ističe da je upravljanje oduzetim privrednim društvima složeno jer se slične situacije u drugim država uglavnom rešavaju tako što se ona ili likvidiraju ili odmah budu prodate njegove akcije.
LJ. Malešević