Црна мамба, спајс и лажна трава сеју смрт међу младима
НОВИ САД: У Европи се појавила нова синтетичка дрога која имитира ефекте хероина и морфијума. Због пораста броја смртних случајева предозирањем у 2016, Европа је забринута. Иначе, 2016. година је трећа узастопна година у којој се повећавао број умрлих из тог разлога.
Наиме, млади су изложени све већем броју нових и опасних дрога које садрже моћне синтетичке опијате, сада доступне и као течности и спрејеви за нос. Агенција за наркотике Европске уније је у просеку сваке недеље у 2016. години идентификовала више од једне нове психоактивне супстанце пристигле на тржиште ЕУ. Тако је крајем прошле године проучавала више од 620 нових психоактивних супстанци које су се појавиле prеthodnih година. „црна мамба”, „спајс”, „лажна трава”, „галакси” – то су само неки од комерцијалних назива дроге која изазива и физичку и психолошку зависност.
Уместо бољег расположења, може да изазове параноју и халуцинације.
Већ неколико година Европа се суочава са све већим проблемом нових врста наркотика, који настају захваљујући модерним технологијама и углавном се продају путем интернета. У прошлогодишњем извештају Европског центра за праћење дрога наводи се да је на Старом континенту идентификовано више од 560 нових психоактивних супстанци. Већина тих дрога је синтетичка верзија канабиса или стимуланси с ефектом амфетаминима и кокаина.
Недавно је Велику Британију потресао је снимак младића који пуше „спајс” у телефонској говорници и потом бауљају по улици као зомбији. На снимку се виде двојица како пуше смотану цигарету и један од њих се затим „распада”. Гега се док хода, пада на колена и не може да устане. Случајеви младих Енглеза који бауљуају као зомбији попримају облик епидемије јер је „спајс”, који називају синтетичком марихуаном, све приступачнији корисницима. У полицији кажу да се боре против те пошасти, али да „ствари постају све горе”, иако је та дрога забрањена у мају прошле године.
Лажна марихуана је најпопуларнија међу младим људима и бескућницима. У Америци је позната и као К-2, а након епидемије зомбија на њујоршким улицама, у том граду су забрањене синтетичке дроге.
У Русији је постала легална пре петнаестак година, била је доступна и у продавницама, па су је чак користили и основци. Бивши наркоман из Сочија, иако је „чист” пет година, тврди да још осећа последице пушења „зачина” – да му је „мозак оштећен и не може да се врати у стварност”.
Поједини корисници „спајса” умишљају да се боље осећају, међутим то у стварности није баш тако. Већина се изјаснила да након пушења има нападе анксиозности, параноје и халуцинације. Последице су и убрзани рад срца, повраћање, узрујаност и збуњеност. Европска комисија је предложила да се та дрога подвргне контролним мерама у целој Европској унији. Та опасна синтетичка дрога је синтетизована из THC-a, али десет до 15 пута брже разара централни нервни систем од канабиса.
Осам држава чланица ЕУ до сада је пријавило 28 смртних случајева и 25 случајева акутног тровања повезаних с том дрогом, а у више извештаја се наводи и могућност да њено узимање проузрокује насилно и агресивно понашање.
Синтетичке дроге су постале веома популарне и у Србији. Иако су медији писали да су „црна мамба”, „спајс”, „лажна трава”, „галакси” нагло доживели велику популарност, нема података о томе да је неко од уживалаца затражио лекарску помоћ.
Велику медијску пажњу изазвала је свакако, смртоносна дрога позната под уличним називом „пинк”. Та супстанца је седам пута јача од морфијума и одговорна је за смрт најмање 50 људи у САД. На сву срећу, по подацима којима располажемо, још увек није стигла у Србију. Реч је о једној од најтоксичнијих хемикалија, која може усмртити човека чак и ако му само доспе на кожу.
Од прошлог новембра, после смрти два tinеjyеra у Јути, та дрога забрањена је у свим америчким савезним државама.
Синтетичке дроге се лакше шверцује од осталих и имају много јаче ефекте, али уз мању цену, па су доступнији младима. Због тога је њихова продаја у порасту.
У нашој земљи, по званичним подацима, већина младих почиње да узима дрогу са 17-18 година, углавном марихуану. У тренду су такозване клупске дроге („екстази”, „спид”), а млади у свет наркоманије најчешће улазе дружећи се с онима који су већ пробали дрогу. Забрињавајући су подаци да је свака десета млада особа пробала неку дрогу о којој не зна ништа.
Д. Николић