broken clouds
-1°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Број страдалих у саобраћају још увек велик

09.09.2017. 09:19 09:23
Пише:
Фото: Небојша Арсов Фото: МУП Србије

Иако се у Србији последњих година бележи смањење броја људи страдалих у саобраћају, наша земља је и даље изнад европског просека с 84 погинулих на милион становника годишње.

Начелник Управе саобраћајне полиције Небојша Арсов рекао је на конференцији за новинаре да у Европи настрада у просеку 51 особа на милион становника, што је показатељ да се у наредном периоду мора много више радити да би Србија смањила број страдалих у саобраћају.

Ипак, како каже, од 2015. до 2017. постоји смањење броја страдалих, а 2017. је друга најбоља година у историји безбедости саобраћаја.

"Једино боља је била 2014, када је страдало тридесетак мање", рекао је Арсов на представљању резултата летње кампање превенције саобраћајних незгода под називом „Вози одморан”, коју организује Агенција за безбедност саобраћаја у сарадњи с МУП-ом. Он додаје да број страдалих лагано сваке године опада, али, поређења ради, 361 лице настрадало је за првих осам месеци ове године, што је више него упола мање од 2001, док је, рецимо, 2007. за првих осам месеци настрадало 656 особа на нашим путевима.

Такође, како је додао, за више од две и по године, на нашим ауто-путевима погинуло је 146 особа, док је на Ибраској магистрали и на делу од Чачка до Пријепоља страдало 109 лица, тако да, како каже, по тим подацима, ауто-пут, иако има знатно већи обим саобраћаја, има неприхватљиву безбедност. Он је навео да се МУП највише бави репресијом, али да учествује у едукацији и свим врстама кампања, нарочито с Агенцијом за безбедност саобраћаја.

Што се летњих месеци тиче, најчешћи узрок саобраћајних незгода тада је умор возача, те је Агенција за безбедност саобраћаја поново покренула превентивну кампању под слоганом „Вози одморан” и након анализе резултата, показало се смањење броја погинулих и повређених.

"У јулу и августу број погинулих смањен је око 11 одсто, односно 14 особа мање, а највеће смањење броја погинулих је у јулу, и то 16 одсто, док, у јулу и августу имамо смањење броја повређених особа од око осам одсто, односно 294 мање, а највеће смањење броја повређених у августу је 14 одсто",рекла је директорка Агеније за безбедност саобраћаја Јасмина Милошевић на конференцији за новинаре.

Агенција је, како је казала, у кампањи „Вози одморан”, спроведеној током јула и августа, користила летке, билборде, поклоне, промотере, радијске рекламе, друштвене мреже, телевизије с националним фреквенцијама и на тај начин сачувала је животе, а како каже директорка, њена Агенција наставиће превентивне кампање у циљу даљег чувања живота.

Агенција за безбедност саобраћаја возачима пре свега препоручује да возе одморни, да на свака два сата вожње направе паузу и одморе се 15 минута, као и да су одмарање и сан једини прави лек против поспаности.

Кажњавања возача који не користе појас

"На територији целе Србије од 11. до 17. септембра спровешће се акција кажњавања свих возача који не користе сигурносне појасеве, као и свих возача који не превозе децу на правилан начин",  изјавио је јуче начелник Управе саобраћајне полиције Небојша Арсов. Према његовим речима, то ће спровести уз помоћ Агенције за безбедност саобраћаја, која ће у том периоду пустити спотове на нашим медијима, а све да би број возача који користе сигурносне појасеве, како на предњим седиштима, тако и на задњим, био много много већи.

Шесторо возило брже од 160 км/ч

"Саобраћајна полиција је током четворосатне контроле на наплатној станици „Шимановци” открила укупно 40 прекршаја прекорачења дозвољене брзине, при чему су само четири направили држављани Србије, а остало су страни држављани", рекао је заменик начелника Саобраћајне полиције Бобан Милинковић.

Он је, у изјави РТС-у, казао да је за већину прекршаја издат прекршајни налог, који су странци плаћали на лицу места, а наши грађани их могу платити у року од осам дана.

"Само шест возача је откривено с просечном брзином већом од 160 километара на сат и сви су били странци. Они су приведени у такозвани скраћени поступак у Прекршајни суд у Пећинцима", објаснио је Милинковић. 

Казао је да су три највеће брзине биле у распону од 171 до 173 километра на сат и остварене су на деоници од Шида до Шимановаца.

"Та деоница је дуга око 76 километара и уколико поштујете прописе, требало би да је пређете за 38 минута, а ови возачи су је прешли у просеку за 26 минута. Тиме су „уштедели” 12 минута, али су касније изгубили неколико сати код судије за прекршаје и у просеку платили 100 евра казне и судских трошкова",  констатовао је Милинковић.

С. Х. Д.

Пише:
Пошаљите коментар