Будимовић: Увођење прелевмана на млеко добра за заштиту фармера
БЕОГРАД: Секретар Удружења за сточарство и прераду сточарских производа Привредне коморе Србије Ненад Будимовић изјавио је данас да је увођење прелевмана (увозне таксе) на млеко и качкаваљ добра мера која ће заштитити фамере.
Влада Србије је усвојила одлуку о увођењу прелевмана од 15 динара по литри млека и за качкаваљ од 30 динара по килограму, која се од данас примењује.
Сматра да је увођење прелевмана на увоз млека метода која у овом тренутку може да регулише тржишне односе, рекао је Будимовић Танјугу и додао да би паралелно требало да се ради и на регулисању производње млека и млечних производа.
Ми у Србији произведемо довољно за сопствене потребе, око 1,5 милијарди литара годишње, али све ово што се дешавало последње две, три године на светском нивоу - појава ковида, политичко-економска ситуација између Украјине и Русије, поскупљење енергената и енергије допринела је да цела производња, која је већ била нарушена вишедеценијски лошим стањем, буде угрожена у смислу количина и снабдевања, навео је Будимовић.
На питање да прокоментарише то што је влада укинула ограничење цене меса и да ли ће га бити довољно на тржишту и по којој цени, Будимовић је рекао да уредбама не може да се одреди каква ће бити ситуација на тржишту.
Уредба има улогу и значај да у одређеном временском периоду регулише тржишне односе, а да се паралелно отклањају узроци који би могли да доведу до повећања цена меса, навео је он.
Тврди да је производња свињског меса под великим знаком питања и неизвесности у ЕУ, као великом произвођачу, зато што је дошло до смањеног броја у производним циклусима због афричке куге свиња која је захватила ЕУ.
Кинези су доста свињског меса купили и једноставно је мања број животиња. Одлука коју имамо најављену од министарства и министарке пољопривреде, да ће се улагати у развој сточарства односно подизања броја грла у свињарству и говедарству, јесте добра и треба је реализовати у што краћем временском периоду. То значи да матично стадо крмача треба повећати. Ми имамо сада око 75.000 крмача уматичених, а било би добро да то иде на 150.000 и да се на тај начин обезбеди број прасади који би улазио у производњу свињског меса, рекао је Будимовић.