Почео да ради инстант систем плаћања, плате и викендом
БЕОГРАД: Послодавци у Србији моћи ће убудуће својим запосленима да исплаћују зараде и нерадним данима, чак и ноћу, а грађани ће истог тренутка на својим рачунима имати уплаћени новац. Ово омогућава нови “инстант” платни систем, који је пуштен у рад у 10 часова.
Народна банка Србије саопштила је да четири банке касне с увођењем система инстант плаћања, а реч је о Интези, Војвођанској, Ерсте и Пиреус банци.
Од данас ће у систем бити укључене 24 од 28 банака, а преостале банке: Интеза, Ерсте, Војдвођанска и Пиреус, прикључиће се у тај систем најкасније до 1. априла 2019. године.
До сада, пракса је била да ако послодавац одлучи да у петак послеподне исплати зараду радницима, новац је могао да “легне на рачун” тек у понедељак, или, у случају да је празник - тек након њега.
Грађани ће новац моћи одмах да подигну на шалтеру или на банкомату, а банке су дужне да им омогуће приступ њиховом новцу 24 сата током целе године.
Инстант плаћање ће бити могуће и путем телефона за све грађане који, на пример, желе да своје рачуне у продавници плате на овај начин.
Трошкови ће бити нижи у односу на плаћање картицама, јер банке приликом сваког провлачења картице кроз терминал узимају провизију.
У НБС истичу да је ова институција приликом уводења ИПС НБС система “посебно водила рачуна о томе да накнаде које наплаћује учесницима у систему буду готово симболичне и засноване искључиво на стварним трошковима које Народна банка Србије има у вези с извршавањем трансакција”.
НБС је утврдила да ће накнада за извршавање налога за пренос у ИПС НБС систему, за банку платиоца износити - четири динара.
У случају плаћања на продајном месту трговца, НБС наплаћује накнаду од банке трговца, и та накнада износи један динар за плаћање рачуна у износу до 600 динара, односно два динара за плаћање рачуна у износу више од 600 динара.
”Уз наведену накнаду, банка трговца плаћа и међубанкарску накнаду која не може бити већа од 0,2 одсто од износа платне трансакције на продајном месту трговца, што је у овом тренутку повољније од међубанкарске накнаде коју плаћају код картичних плаћања”.
Како истичу у НБС, инстант плаћање представљају праву револуцију у свету плаћања, имајући у виду да ће омогућити пренос новчаних средстава са рачуна на рачун у режиму 24 сата дневно током целе године, са тренутном доступношћу средстава кориснику.
То значи да ће за свега неколико секунди онај коме је плаћање намењено добити средства на свом рачуну, а онај ко плаћа потврду да је плаћање извршено и средства одобрена.
Банке које буду пружале услуге инстант плаћања биће у обавези да омогуће инстант плаћања на шалтерима у оквиру својих експозитура, као и коришћењем електронских канала попут интернет и мобилног банкарства (опционо могу једно или друго, али најкасније до 1. априла 2019. године, после чега морају омогућити инстант плаћања клијентима на свим каналима на којима омогућавају плаћања).
Биће довољно да се зна број мобилног телефона, будући да систем за инстант плаћања даје могућност да клијенти повежу број свог мобилног телефона са текућим рачуном, тако да уколико неко жели да им уплати новац, није потребно да зна број текућег рачуна, већ је довољно да има број телефона меморисан у именику на свом мобилном уређају.
Новина коју доноси систем за инстант плаћања је и услуга презентовања података о рачуну или тзв. Елецтрониц Bill Пресентмент анд Payment.
То значи да ће велики издаваоци месечних рачуна за услуге попут мобилних оператора, оператора кабловске телевизије, предузећа која се баве снабдевањем електричном енергијом и водом, пружаоци осталих комуналних услуга, имати могућност да податке о тим рачунима у електронској форми (коришћењем одговарајућих порука) достављају у е-банкинг или м-банкинг апликације на захтев корисника тих апликација - грађана и привреде.
Банке које буду пружале овај сервис клијенту ће омогућити да у својој е-банкинг или м-банкинг апликацији пошаље захтев за достављање података о рачуну.
Тај захтев банка ће преко платног система НБС проследити ка издаваоцу рачуна који на основу тог захтева доставља податке о рачуну.
Подаци о рачуну се приказују у апликацији корисника и уколико корисник жели да изврши плаћање кликне на опцију плати након чега се приказује попуњен платни налог (подацима из рачуна) који клијент потврђује.
Посебна пажња посвећена је и стварању услова за инстант плаћања на продајном месту.
Тако је прописано да ће све банке које тренутно пружају услугу издавања или прихватања платних инструмената, на пример платних картица, бити у обавези да од 1. априла идуће године омогуће инстант плаћања на продајном месту (физичким и интернет продајним местима) и то најмање коришћењем дводимензионалног бар кода тзв. QR (Quick Респонсе) кода.
Практично од тада ће банке бити у обавези да потрошачима и трговцима понуде апликативна решења која ће омогућити презентовање и скенирање QR кода било од стране потрошача или трговца.
Банке ће моћи да понуде и друга платна решења која нису базирана на QR коду (на пример на НФЦ технологији), али је QR код изабран због чињенице да НФЦ технологију немају сви модели паметних телефона.
У склопу припрема за почетак рада платног система за инстант плаћања Народна банка Србије донела је сет аката којима се уређује рад овог система али и одлуке којима се уређује начин пружања овог иновативног сервиса корисницима платних услуга, наводе у НБС.