НИШТА БЕЗ КРЕДИТА, ШТА ЈЕ СА ЦЕНАМА НЕКРЕТНИНА? Станови се купују, али ево под којим условима
На тржишту некретнина у Србији, показује званична статистика, највише станова купује се за кеш. Тако је прошле године око 80 одсто некретнина купљено за готов новац, а остатак преко стамбених кредита. Истовремено, по подацима
Републичког геодетског завода, у четвртом тромесечју прошле године индекс цена станова за у Србију износи 158,66, што представља раст од 5,75 одсто у односу на исти период 2022. године. У поређењу са трећим тромесечјем прошле године, цене станова у Србији забележиле су незнатни раст од 0,83 одсто. Иако је настављен тренд раста, након двогодишње експанзије, цене станова у четвртом тромесечју прошле године незнатно су мање порасле у односу на prеthodni период.
Дакле, станови се продају и поред тога што су цене, посебно у Београду и Новом Саду, за већину грађана изузетно високе. Агенти за некретнине кажу да цене стагнирају и да још неће падати – због инфлације, високих камата и све већег прилива страног капитала.
Да ли ће се и даље некретнине више куповати за готов новац или не, показаће тржиште, али они који су у овом послу кажу да су сада услови за подизање кредита неповољни и да су високе каматне стопе на стамбене кредите утицале на промет некретнина и на цену станова у новоградњи. Они, такође, указују да се не очекује знатнији пад цена квадратног метра.
По речима извршног директора Агенције „Солис некретнине” Драгана Рабатића, тржиште некретнина не може се замислити без банкарских позајмица.
- Суштински, тржишта некретнина нема без куповине на кредит јер мало је оних који имају довољно новца да купе стан за кеш - каже Рабатић. - Куповина на кредит је пократач тржишта и што су повољнији услови куповине на кредит - цена квадрата расте, а кад су кредити скупи, тржиште стагнира.
- До пре неколико године, кад су цене квадратног метра станова ишле нагоре, Нови Сад је био инвестиционо тржиште, многи су куповали некретнине и на тај начин чували вредност уложеног новца. Сада, када се цене смањују, Нови Сад престаје да буде инвестиционо тржиште и постаје тржиште крајњег корисника, оних који некретнину купују да би у њој живели - каже Рабатић. Цене по којима се оглашава продаја некретнина и цене по којима се продаја реализује нису исте, односно некретнине се продају по нижим ценама
Он указује да се на тржишту некретнина у Новом Саду од 2022. године цене смањују, а да ће, највероватније, тако бити и ове године, али да није реч о великом смањењу и да ће на годишњем нивоу износити неколико процената у односу на прошлу годину.
- То се најбоље види код продаје станова, а важно је рећи и то да цене по којима се оглашава продаја некретнине и цене по којима се продаја реализује нису исте, односно продају се по нижим ценама. Зато је тешко говорити о проценту смањења цене квадратног метра, али је извесно да је смањење цена видљиво, осетно и присутно - указује Рабатић.
Он указује да је у ситуацији када је тржиште некретнина инвестиционо оно нестабилно, а да је онда када су на њему они којима стан треба, а не они који имају вишак новца - стабилно.
Цене квадратног метра зависе од много фактора, а у Новом Саду су најатрактивније локације прескочиле 2.500 евра по квадрату, а мало који стан може се купити по цени нижој од 1.500 евра.
- Тржиште некретнина у Новом Саду је, када се посматрају површина и број становника, најразвијеније у Србији - каже Драган Рабатић. - Има највећи потенцијал и тако ће бити и у будућнсти и наставиће да држи примат најатрактивнијег тржишта некретнина у земљи.
- Уочава се блага стагнација на тржишту некретнина у Новом Саду, али нема ни пада цена ни пада куповине - каже Мирослав Ристић, менаџер „Кинг некретнина”, пословнице у склопу НС групе. -Купаца има, а највише је оних који некретнине купују за готов новац.
Д. Млађеновић