NIŠTA BEZ KREDITA, ŠTA JE SA CENAMA NEKRETNINA? Stanovi se kupuju, ali evo pod kojim uslovima
Na tržištu nekretnina u Srbiji, pokazuje zvanična statistika, najviše stanova kupuje se za keš. Tako je prošle godine oko 80 odsto nekretnina kupljeno za gotov novac, a ostatak preko stambenih kredita. Istovremeno, po podacima
Republičkog geodetskog zavoda, u četvrtom tromesečju prošle godine indeks cena stanova za u Srbiju iznosi 158,66, što predstavlja rast od 5,75 odsto u odnosu na isti period 2022. godine. U poređenju sa trećim tromesečjem prošle godine, cene stanova u Srbiji zabeležile su neznatni rast od 0,83 odsto. Iako je nastavljen trend rasta, nakon dvogodišnje ekspanzije, cene stanova u četvrtom tromesečju prošle godine neznatno su manje porasle u odnosu na prethodni period.
Dakle, stanovi se prodaju i pored toga što su cene, posebno u Beogradu i Novom Sadu, za većinu građana izuzetno visoke. Agenti za nekretnine kažu da cene stagniraju i da još neće padati – zbog inflacije, visokih kamata i sve većeg priliva stranog kapitala.
Da li će se i dalje nekretnine više kupovati za gotov novac ili ne, pokazaće tržište, ali oni koji su u ovom poslu kažu da su sada uslovi za podizanje kredita nepovoljni i da su visoke kamatne stope na stambene kredite uticale na promet nekretnina i na cenu stanova u novogradnji. Oni, takođe, ukazuju da se ne očekuje znatniji pad cena kvadratnog metra.
Po rečima izvršnog direktora Agencije „Solis nekretnine” Dragana Rabatića, tržište nekretnina ne može se zamisliti bez bankarskih pozajmica.
- Suštinski, tržišta nekretnina nema bez kupovine na kredit jer malo je onih koji imaju dovoljno novca da kupe stan za keš - kaže Rabatić. - Kupovina na kredit je pokratač tržišta i što su povoljniji uslovi kupovine na kredit - cena kvadrata raste, a kad su krediti skupi, tržište stagnira.
- Do pre nekoliko godine, kad su cene kvadratnog metra stanova išle nagore, Novi Sad je bio investiciono tržište, mnogi su kupovali nekretnine i na taj način čuvali vrednost uloženog novca. Sada, kada se cene smanjuju, Novi Sad prestaje da bude investiciono tržište i postaje tržište krajnjeg korisnika, onih koji nekretninu kupuju da bi u njoj živeli - kaže Rabatić. Cene po kojima se oglašava prodaja nekretnina i cene po kojima se prodaja realizuje nisu iste, odnosno nekretnine se prodaju po nižim cenama
On ukazuje da se na tržištu nekretnina u Novom Sadu od 2022. godine cene smanjuju, a da će, najverovatnije, tako biti i ove godine, ali da nije reč o velikom smanjenju i da će na godišnjem nivou iznositi nekoliko procenata u odnosu na prošlu godinu.
- To se najbolje vidi kod prodaje stanova, a važno je reći i to da cene po kojima se oglašava prodaja nekretnine i cene po kojima se prodaja realizuje nisu iste, odnosno prodaju se po nižim cenama. Zato je teško govoriti o procentu smanjenja cene kvadratnog metra, ali je izvesno da je smanjenje cena vidljivo, osetno i prisutno - ukazuje Rabatić.
On ukazuje da je u situaciji kada je tržište nekretnina investiciono ono nestabilno, a da je onda kada su na njemu oni kojima stan treba, a ne oni koji imaju višak novca - stabilno.
Cene kvadratnog metra zavise od mnogo faktora, a u Novom Sadu su najatraktivnije lokacije preskočile 2.500 evra po kvadratu, a malo koji stan može se kupiti po ceni nižoj od 1.500 evra.
- Tržište nekretnina u Novom Sadu je, kada se posmatraju površina i broj stanovnika, najrazvijenije u Srbiji - kaže Dragan Rabatić. - Ima najveći potencijal i tako će biti i u budućnsti i nastaviće da drži primat najatraktivnijeg tržišta nekretnina u zemlji.
- Uočava se blaga stagnacija na tržištu nekretnina u Novom Sadu, ali nema ni pada cena ni pada kupovine - kaže Miroslav Ristić, menadžer „King nekretnina”, poslovnice u sklopu NS grupe. -Kupaca ima, a najviše je onih koji nekretnine kupuju za gotov novac.
D. Mlađenović