Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПРЕДСЕДНИК УПВ ВЛАДИМИР ЛАЛОШЕВИЋ О ДИГИТАЛИЗАЦИЈИ ДОМАЋЕ ПРИВРЕДЕ Србија сада у одличној позицији да уновчи своје знање

23.10.2023. 09:51 10:14
Пише:
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

ИТ сектор у Србији у сталном је расту и развоју, у стопу прати најсавременија дешавања у овој области и, по речима председника Уније послодаваца Војводине и директора Компаније „Центар нових технологија” Владимира Лалошевића, већ сада представља озбиљан пословни екосистем.

Он наглашава и то да ИТ није једна монолитна целина јер га чини доста подсектора, који, иако се не развијају равномерно, генерално бележе стални раст.

- Домаћи ИТ сектор је, слободно могу рећи, у центру дешавања у тој области - каже Лалошевић. - Можда звучи чудно, али се Србија, не само географски већ и по квалитету ИТ-а, налази на одличној позицији да уновчи сопствено знање. Оно што је потребно и оно за шта се залаже УПВ је повољнија пословна клима, услови пословања прилагођени дигиталном добу, смањење парафискалних намета и непотребне папирологије. И, наравно, изнад свега - стварање пословног и друштвеног екосистема заснованог на јасним правилима у којима се цени квалитет, знање и поштен рад јер се само тако може спречити даљи одлив младих, едукованих и предузетнички оријентисаних људи.


ДиГиТранс конференција

У Едукативном центру у Новом Саду ће бити одржана ДиГиТранс конференција Уније послодавца Војводине.

- Идеја је да пружимо подршку предузетницима, занатлијама, малим и средњим предузећима у унапређењу неопходних знања и вештина за успешно управљање, да препознају како да унапреде пословање спрам потреба својих компанија и да, као ултимативни циљ, постигну већу ефикасност у пословању - каже Владимир Лалошевић. - Заједничка визија је јасна: да сви предузетници буду спремни за изазове данашњег времена и брзих промена, те да заједно будемо конкурентни са светским компанијама, које су све присутније на нашем тржишту.

Све информације о ДиГиТранс конференцији могу се наћи на адреси https:// www.digitrans.pro/


Он указује и да је недостатак кадрова у ИТ сектору евидентан, а уз програмере су потребне и многе друге струке - сервисери рачунарске опреме, мрежни администратори, стручњаци за ИТ безбедност...

- Због све већег уплива ИТ-а у постојећа занимања, недостају кадрови који имају додатне вештине. Већ сада модерна механизација у пољопривреди захтева знање за коришћење ИТ опреме, а све већа употреба дронова, роботизација и коришћење вештачке интелигенције ће врло брзо од ратара, воћара, трактористе... захтевати ИТ знање - каже Лалошевић.

Наш саговорник истиче да је дигитализација домаће привреде, која је у току, у стању које би се могло назвати буђење после зимског сна, а да је криза изазвана пандемијом ковид-19 била окидач за промену свести о потреби дигитализације сопственог пословања.


Сервисери рачунарске опреме неопходни

До кризе изазване пандемијом ковид-19 сви су хтели да буду програмери „јер је тамо добра плата”, а ретко ко је желео да буде сервисер рачунарске опреме, ИТ администратор...

Сада већ убрзана дигитализација допринела је повећању примања, али, нажалост, још увек недовољно да код младих порасте жеља да се баве и овим сегментом ИТ-а у мери у којој су то програмирање и сродна занимања - истиче Лалошевић.


- До тада је главни проблем домаће привреде био у разумевању шта је то дигитализација или дигитална трансформација и прихватање чињенице да је то, пре свега, промена начина размишљања, а не пука куповина ИТ опреме. Овај процес је суштински трансформација целокупног пословања и начина рада из једног, сада већ застарелог и неконкурентног у нови, много динамичнији и на тржишту конкурентнији - указује Лалошевић. 

Он указује да се та промена односи на све запослене и представља врло захтеван, али користан процес у којем се едукацијом подиже капацитет свих запослених - и појединаца и целог предузећа.

По његовим речима, проблеми с којима се сусреће ИТ сектор, посебно онај укључен у дигитализацију домаће привреде, разликује се од оних пре ковид-19 кризе, када су предузећа требала да прихвате да морају да почну процес дигиталне трансформације. Овај сектор привреде, посебно онај који ради с малим и средњим предузећима, директно зависи од развоја домаће привреде и њене платежне моћи.

- Већина предузећа свесна је важности дигитализације, али је сада проблем то ко ће их спровести кроз тај процес, те прихватање чињенице да то нико не може да уради једним покретом чаробног штапића. За то су потребне одређене финансије и јасна пословна политика mеnaymеnta да се то мора урадити до краја. Највећи проблем с којим се привреда сусреће сада, а у будућност ће још и више, јесте недостатак адекватног пословног кадра - консултаната, инжењера... с искуством, који ће их успешно спровести кроз овај процес.

Д. Млађеновић

 

Пише:
Пошаљите коментар
ОБРНУЛИ КРУГ Шведска стопира дигитализацију наставе: “Деца нам због таблета и апликација слабије читају и лошије пишу, враћамо се уџбеницима”

ОБРНУЛИ КРУГ Шведска стопира дигитализацију наставе: “Деца нам због таблета и апликација слабије читају и лошије пишу, враћамо се уџбеницима”

20.09.2023. 16:00 16:57
МОБИ БАНКА УВОДИ ДИГИТАЛНЕ НОВЧАНИКЕ: Google pay први у низу

МОБИ БАНКА УВОДИ ДИГИТАЛНЕ НОВЧАНИКЕ: Google pay први у низу

16.10.2023. 13:30 13:55
ИСТРАЖУЈЕМО: Помаже ли нам дигитализација пољопривреде: ДОМАЋИНИ, КУПИТЕ ДРОНОВЕ

ИСТРАЖУЈЕМО: Помаже ли нам дигитализација пољопривреде: ДОМАЋИНИ, КУПИТЕ ДРОНОВЕ

12.07.2023. 08:11 09:04