Незапосленима најбитнија плата, а запосленима људски односи
БЕОГРАД: За незапослене особе, које су у потрази за послом, најважнији критеријум при избору компаније за коју ће радити је висина примања, док су код запослених лица, које желе да мењају фирму, најбитнији међуљудски односи и признање за обављени рад, показало је истраживање Инфостуда.
Осим новца, најважније ставке за незапослене су радно време, сигурност посла и могућност професионалног усавршавања и напредовања, а већина испитаника, тачније 51,3 одсто, каже да није битно да ли ће запослење наћи у струци за коју су обучени, или ван ње.
Готово сви незапослени испитаници спремни су на волонтирање код одређеног послодавца, уколико би постојала могућност сталног запослења, при чему би њих 40 посто било спремно да волонтира до месец дана, 30 процената до три месеца, а 11,5 процената и до годину дана.
Истраживање је показало да највише траже послове преко специјализованих сајтова за запошљавање, затим преко породице и пријатеља, Националне службе за запошљавање и друштвених мрежа.
За запослене испитанике, најважнији критеријуми на радном месту су, после међуљудских односа и признања за обављен рад, динамичност посла и плата, која је тек на четвртом месту.
Такође, њих 49 процената ради у приватним компанијама претежно у домаћем власништву, 25 процената ради код страних приватника, док су остали у компанијама у претежно државном власништву.
Скоро две трећине, тачније 63 посто испитаника који имају посао, истакло је да планирају да га промене у наредних годину дана, 18 процената би то учинило само ако буду присиљени, док остатак не размишља о промени посла.
Истраживање је показало и да млади, по завршетку школовања, најчешће очекују да ће посао добити у року од три месеца.
Истраживање сајта Poslovi.infostud.com реализовано је током овогодишњег VIII регионалног онлајн сајма запошљавања и образовања "Виртуелни дани каријера и знања 2017", који је одржан од 11. до 18. октобра.
У истраживању је учествовало 393 особе, од чега је 57,5 процената незапослених, 31,3 процената имају посао, док 11,2 одсто испитаника се и даље школује.