Наследницима 15 одсто вредности отете имовине
Власници имовине за коју није могућа натурална реституција у складу са законом, у наредних 12 година биће исплаћено обештећење на основу коефицијента од 0,15 одсто, који је утврдила Влада Србије.
То би требало да значи да се враћа 15 одсто процењене вредности одузете имовине. На пример, уколико вредност имовине по правоснажности решења износи 100.000 евра, стари власник или наследник може да рачуна да ће добити 15.000 евра. Будући да је укупна вредност одузете имовине процењена на 13,4 милијарде евра, а с обзиром на то да укупан износ обештећења не сме да угрози макроекономску стабилност и привредни раст Србије, за исплату су законом предвиђене две милијарде евра, увећано за збир припадајућих камата за све кориснике.
По речима директора Агенције за реституцију Страхиње Секулића, до сада је донето више од 3.000 решења о праву на обештећење. - Крајем јануара Влада Републике Србије донела је Закључак о утврђивању коефицијента за одређивање износа обештећења од 0,15, па су се стекли услови да се започне с исплатом обештећења за кориснике реституције за које није била могућа натурална реституција - рекао је Секулић. - Сада Агенција за реституцију може да доноси решења у којима ће се утврдити тачан износ обештећења, који ће сваки поједини корисник реституције остварити, а на основу правноснажног решења о утврђивању права на обештећење, којим је уједно одређена и основица обештећења.
Како би се регулисале обавезе Србије које настаје по основу обештећења, Република Србија ће, указује Секулић, емитовати обвезнице деноминоване у еврима.
- Обвезнице се емитују у нематеријалном облику, без купона, појединачно за сваку годину и региструју код Централног регистра, депоа и клиринга хартија од вредности. Обвезнице гласе на име и преносиве су, а исплаћују се у еврима - каже Секулић.
На предлог министарства надлежног за послове финансија, Влада ће Одлуком о емисији утврдити основне елементе обвезница до 30. септембра ове године, а на основу свих решења о обештећењу, која су постала правноснажна од 1. јула prеthodnе године, закључно с 30. јуном ове године.
- Обвезнице доспевају годишње, у складу с условима емисије утврђеним одлуком Владе, с првом исплатом 15. јануара наредне године, у односу на годину када је исплаћена аконтација и биће исплаћене у року од 12 година од датума емисије. Онима који су на дан ступања на снагу овог закона старији од 70 година, обвезнице ће бити исплаћене у року од пет година, а онима који су на дан ступања на снагу овог закона старији од 65 година у року од 10 година - истиче Секулић.
Наш саговорник указује да се износ обвезница исказује у целом броју, да се обвезнице емитују у нематеријалном облику, а да је промет обвезница емитованих у складу с овим законом слободан.
- Промет и поседовање обвезница емитованих у складу с овим законом ослобођено је сваке врсте пореза, те се оне могу куповати и продавати на берзи. Измене Закона о враћању одузете имовине и обештећење, које су ступиле на снагу у децембру 2020.године, предвиђају да ће корисницима реституције којима по основу правноснажног решења о обештећењу припада обештећење мање од 1.000 евра, не рачунајући припадајућу камату, бити исплаћен искључиво новац и то целокупан износ - 31. марта наредне године у односу на годину у којој ће Влада утврдити основне елементе обвезница - каже Секулић.
Агенција за реституцију вратила је око 95 одсто објеката и грађевинског земљишта, коју је било могуће вратити у натуралном облику. Бившим власницима и законским наследницима враћено је 4.918 пословних простора, 1.119 станова и 1.198 зграда, што укупно чини 7.235 објеката, укупне површине 529.000 квадратних метара, а враћено је и око 512 хектара градског грађевинског земљишта. До сада је враћено 76 одсто пољопривредног земљишта - 73.993 хектара пољопривредног земљишта и 5.922 хектара шума и шумског земљишта, као и преко 98 одсто објеката.
Д. Млађеновић