Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Мали: Продаја Комерцијалне банке је велики успех

29.02.2020. 11:02 11:03
Пише:
Фото: Танјуг/Сава Радовановић

БЕОГРАД: Министар финансија Синиша Мали рекао је данас да је био прави тренутак за продају Комерцијалне банке и да је то велики успех економске политике која се води.

Државних 83 посто акција Комерцијалне банке продато је за 387 милиона евра Новој Љубљанској банци.

Мали је гостујући на ТВ Прва оценио да је сада најбољи тренутак за продају Комерцијалне банке јер имамо стабилну економију, и високе стопе раста, и додао да је добијена понуда која се не одбија.

Мали је поручио да држава треба да се бави улагањем у инфраструктуру, а не да управљањем банкама.

Како је најавио, новцем од продаје банке биће враћени неки скупи кредите из прошлости, а највећи део биће инвестиран у нове школе, вртиће, нове здравствене установе и аутопутеве чиме ће бити поспешен развој Србије.

"То је одлична трансакција завршена на прави начин. Купац је банка из ЕУ са америчким улагачима, што ће подстаћи наша кредитни рејтинг", рекао је Мали.

Објаснио је да је ситуација "вин, вин, вин", јер добија инвеститор, држава долази у прилику да улаже у важне ствари за грађане а грађани добијају нову банку која ће гледати да буде конкурентија и да камате буду ниже. Мали је додао да су обавезе око откупа акција и продаје ове банке биле уговоране 2006. и 2009. године и запитао се зашто су уговаране пут опције.

"Зашто су потписали такав уговор", запитао је Мали и додао да он никада такав уговор не би потписао, али је била обавеза одговорне Владе да уговорено испоштује.

Да није ефекта корона вируса ова година би била најуспешнија по питању економског раста и развоја, рекао је Мали и навео да Србију прошле године нису успориле приштинске таксе и квоте за челики, раст економије би био скоро пет процената.

Министар финансија каже да у разговорима око ефеката који на економију Србије може имати корона вирус, међународни саговорници као шансу наводе потребу аутомобилских компанија да имају безбедније снабдевање деловима.

"То може бити шанса и за Србију у случају да компаније потраже добављаче који су ближе", рекао је и он и додао за безбедније снабдевање нема боље земље од Србије.

Како је оценио, то је шанса да овде направе своје фабрике и да буду безбеднији у снабдевању.

Наредних дана предстоји почетак изградње фабрике Бросе у Панчеву где ће када буде почела да ради за годину дана просечна плата бити 1.700 евра, а у Чачку ће бити отворена фабрика Форвер - инвестиција вредна 50 милиона евра.

"Свака нова фабрика, сваки нови километар ауто-пута показују да се Србија убрзано развија - оптимиста сам", рекао је Мали.

Он је рекао да је економија Србије у последњем кварталу прошле године са растом од преко шест посто била најбрже растућа у Европи.

"Јавне финансије су потпуно стабилне, четврту годину за редом имамо суфицит у буџету, убедљиво смо најбоља и најпожељнија земља за стране инвестиције", рекао је Мали.

Круна свих напора била је просечна плата од 500 евра, оценио је он и додао да је то циљ који је испуњен али да Влада Србије хоће још боље.

Говорећи о циљу да просечна плата на крају 2025. године буде 900 евра, министар финснсија је рекао да је то апсолутно могуће и оствариво.

"Ми сада за шест година година треба да достигнемо 70 одсто раста- то је потпуно остваримо", рекао је он и додао да је то је ствар визије.

Србију очекује тежак рад да би се тај циљ достигао, јер "ништа неће да падне с неба", рекао је министар и додао да је се морају привлачити инвестиције, градити аутопутеви улагати у образовање деце.

"Председник Александар Вучић је имао визију од 500 евра просечне плате и нико није у то веровао, а остварили смо - сада је визија 900 евра", рекао је Мали.

Он је казао да је раст плата у јавном сектору у висини раста БДП-а, а да у приватном сектору плате расту и више, као фактор раста навео је и повећање минималне цене рада.

"На тржишту рада, полако али сигурно се осећа мањак радне снаге па цене радне снаге расту више него у нормалним условима", рекао је он.

Мали је навео да је са делегацијом ММФ-а која је завршила посету Србији већ отворена тема разговора о могућим корекцијама Швајцарског модела обрачуна пензија како би просечна пензија до краја 2025. године достигла 430 евра.

Пише:
Пошаљите коментар