КУПОВИНА ЗЕМЉЕ За хектар војвођанске њиве од 1.000 до 18.000 евра
Код паора одувек важи правило да су њиве најбоља инвестиција.
Према извештају Републичког геодетског завода за прошлу годину, после трговине становима, у Србије се највише трговало пољопривредним земљиштем, па се тако у промету нашло 24.900 парцела.
У свих седам региона или области Војводине трговало се пољопривредним земљиштем, али су цене биле различите. Најскупље се хектар пољопривредног земљишта продавао у Јужнобачком региону, али и ту је, наравно, било разлике. Тако је за најскупљи хектар земљишта који је прошле године продат у Јужнобачком региону, који покрива 12 локалних самоуправа, било потребно 18.000 евра, а за најјефтинији 2.000 евра.
У РГЗ истичу да је средња вредност продатог земљишта у овом региону прошле године била 10.300 евра по хектару, а да је највиша укупно уговорена цену постигнута у околини Србобрана, где је за један хектар, 92 ара и 11 квадратних метара плаћено 75.000 евра. У исто време, лане је највиша цена по хектару пољоприврдног земљишта забележена у Ветернику, код Новог Сада, и износила је 47.068 евра.
Прошле године је најјефтинији хектар земљишта био у Јужнобанатској области у којој су: Панчево, Алибунар, Бела Црква, Вршац, Ковачица, Ковин, Опово и Пландиште. Најнижа прошлогодишња цена продатог хектара земљишта била је 1.500 евра, а најиша 13.000 евра. РЗС је израчунао да је просечна цена земљишта у овој области лане износила 5.700 евра по хектару, што је дупло мање него у Јужнобачком региону.
У околини Сомбора, Апатина, Куле и Оџака, који су у Западнобачкој области, лане је забележена најнижа цена од 2.000 евра по хектару, а најскупља је била њива за коју је власник платио 15.500 евра. Средња вредност земљишта по хектару у овим локалним самоуправама, по рачуници РГЗ, била је 7.500 евра. Најнижа цена земљишта по хектару прошле године у околини Кикинде, Аде, Кањиже, Новог Кнежевца, Сенте и Чоке, које чине Севернобанатску област, била је свега 1.500 евра, док је најскупља продата по 13.200 евра по хектару. Средња вредност продатих њива износи 6.400 евра.
Њиве у Зрењанину, Житишту, Новој Црни, Новом Бечеју и Сечњу, које се налазе у Средњебанатској области, лане су имале просечну цену од 6.200 евра по хектару, с тим да је најнижа цена била свега 1.000 евра, а највиша 13.000 евра. Сремска област, у којој су Сремска Митровица, Инђија, Ириг, Пећинци, Рума, Стара Пазова и Шид, лане је имала средњу вредност продатог хектара од 7.600 евра, уз минимум по хектару од 2.000 евра, док је максимална цена била 16.500 евра.
У РГЗ су саопштили да је најскупље пољопривредно земљиште прошле године било у индустријској зони Старе Пазове. Укупна уговорена цена била је 362.176 евра и то за poljoprivrrdno земљиште од једног хектара, 13 ари и 18 квадратних метара. Ваља напоменути да је цена хектара пољопривредног земљишта у овој индустријској зони 320.000 евра.
Прошле године су војвођански паори, пре свега они који живе у близини границе с Румунијом, куповали оранице у тој земљи јер су неке биле и до пет пута јефтиније од војвођанских. Бранислав Гулан истиче да је разумљиво што су румунске њиве јефтиније од војвођанских, с обзиром да је и њихов квалитет мањи.
- Цене пољопривредног земљишта знатно су више у Војводини него у суседним државама, па и Румунији. Осим квалитета, могуће је да је на ниске цене хектара у тој држави утицала и огромна понуда ондашњих паора – сматра Гулан.
Члан Одбора САНУ за село Бранислав Гулан објашњава за “Дневник” да би лане цене пољопривредног земљишта, с обзиром на висок квалитет, у Војводини биле и више да се није чекао исход око могуће продаје њива странцима.
- Прошле године су пољопривредници чекали септембар, када се говорило да ће странци моћи лако да купују земљу у Војводини – каже Гулан.- Свакако су њиве у Војводини скупље него у околним државама, али су и квалитетније. Ипак, цена њива се разликује и зависи од тога где се налазе, али и од тренутне понуде и тражње.
Наш саговорник објашњава да су њиве поред пута по правилу скупље од оних које су скрајнуте. По његовим речима, цене њива у првим редовима пута између Новог Сада и Бачке Паланке крећу се око 15.000 евра по хектару, док се хектар у другој линији, где је атарски пут, продаје за дупло мање пара, односно за негде око 7.000 евра.
Љ. Малешевић