Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

KUPOVINA ZEMLJE Za hektar vojvođanske njive od 1.000 do 18.000 evra

06.04.2018. 21:32 09:49
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Kod paora oduvek važi pravilo da su njive najbolja investicija.

Prema izveštaju Republičkog geodetskog zavoda za prošlu godinu, posle trgovine stanovima, u Srbije se najviše trgovalo poljoprivrednim zemljištem, pa se tako u prometu našlo 24.900 parcela.

U svih sedam regiona ili oblasti Vojvodine trgovalo se poljoprivrednim zemljištem, ali su cene bile različite. Najskuplje se hektar poljoprivrednog zemljišta prodavao u Južnobačkom regionu, ali i tu je, naravno, bilo razlike. Tako je za najskuplji hektar zemljišta koji je prošle godine prodat u Južnobačkom regionu, koji pokriva 12 lokalnih samouprava, bilo potrebno 18.000 evra, a za najjeftiniji 2.000 evra.

U RGZ ističu da je srednja vrednost prodatog zemljišta u ovom regionu prošle godine bila 10.300 evra po hektaru, a da je najviša ukupno ugovorena cenu postignuta u okolini Srbobrana, gde je za jedan hektar, 92 ara i 11 kvadratnih metara plaćeno 75.000 evra. U isto vreme, lane je najviša cena po hektaru poljoprivrdnog zemljišta zabeležena u Veterniku, kod Novog Sada, i iznosila je 47.068 evra.

13.000 evra najskuplji hektar u Banatu

Prošle godine je najjeftiniji hektar zemljišta bio u Južnobanatskoj oblasti u kojoj su: Pančevo, Alibunar, Bela Crkva, Vršac, Kovačica, Kovin, Opovo i Plandište. Najniža prošlogodišnja cena prodatog hektara zemljišta bila je 1.500 evra, a najiša 13.000 evra. RZS je izračunao da je prosečna cena zemljišta u ovoj oblasti lane iznosila 5.700 evra po hektaru, što je duplo manje nego u Južnobačkom regionu.

362.176 evra parcela u industrijskoj zoni

U okolini Sombora, Apatina, Kule i Odžaka, koji su u Zapadnobačkoj oblasti, lane je zabeležena najniža cena od 2.000 evra po hektaru, a najskuplja je bila njiva za koju je vlasnik platio 15.500 evra. Srednja vrednost zemljišta po hektaru u ovim lokalnim samoupravama, po računici RGZ, bila je 7.500 evra. Najniža cena zemljišta po hektaru prošle godine u okolini Kikinde, Ade, Kanjiže, Novog Kneževca, Sente i Čoke, koje čine Severnobanatsku oblast, bila je svega 1.500 evra, dok je najskuplja prodata po 13.200 evra po hektaru. Srednja vrednost prodatih njiva iznosi 6.400 evra.

Njive u Zrenjaninu, Žitištu, Novoj Crni, Novom Bečeju i Sečnju, koje se nalaze u Srednjebanatskoj oblasti, lane su imale prosečnu cenu od 6.200 evra po hektaru, s tim da je najniža cena bila svega 1.000 evra, a najviša 13.000 evra. Sremska oblast, u kojoj su Sremska Mitrovica, Inđija, Irig, Pećinci, Ruma, Stara Pazova i Šid, lane je imala srednju vrednost prodatog hektara od 7.600 evra, uz minimum po hektaru od 2.000 evra, dok je maksimalna cena bila 16.500 evra.

U RGZ su saopštili da je najskuplje poljoprivredno zemljište prošle godine bilo u industrijskoj zoni Stare Pazove. Ukupna ugovorena cena bila je 362.176 evra i to za poljoprivrrdno zemljište od jednog hektara, 13 ari i 18 kvadratnih metara. Valja napomenuti da je cena hektara poljoprivrednog zemljišta u ovoj industrijskoj zoni 320.000 evra.


Pazar u Rumuniji

Prošle godine su vojvođanski paori, pre svega oni koji žive u blizini granice s Rumunijom, kupovali oranice u toj zemlji jer su neke bile  i do pet puta jeftinije od vojvođanskih. Branislav Gulan ističe da je razumljivo što su rumunske njive jeftinije od vojvođanskih, s obzirom da je i njihov kvalitet manji.

- Cene poljoprivrednog zemljišta znatno su više u Vojvodini nego u susednim državama, pa i Rumuniji. Osim kvaliteta, moguće je da je na niske cene hektara u toj državi uticala i ogromna ponuda ondašnjih paora – smatra Gulan.


Član Odbora SANU za selo Branislav Gulan objašnjava za “Dnevnik” da bi lane cene poljoprivrednog zemljišta, s obzirom na visok kvalitet, u Vojvodini bile i više da se nije čekao ishod oko moguće prodaje njiva strancima.

- Prošle godine su poljoprivrednici čekali septembar, kada se govorilo da će stranci moći lako da kupuju zemlju u Vojvodini – kaže Gulan.-  Svakako su njive u Vojvodini skuplje nego u okolnim državama, ali su i kvalitetnije. Ipak, cena njiva se razlikuje i zavisi od toga gde se nalaze, ali i od trenutne ponude i tražnje.

Naš sagovornik objašnjava da su njive pored puta po pravilu skuplje od onih koje su skrajnute. Po njegovim rečima, cene njiva u prvim redovima puta između Novog Sada i Bačke Palanke kreću se oko 15.000 evra po hektaru, dok se hektar u drugoj liniji, gde je atarski put, prodaje za duplo manje para, odnosno za negde oko 7.000 evra.

LJ. Malešević

Piše:
Pošaljite komentar