KUPOVINA ZEMLJE Za hektar vojvođanske njive od 1.000 do 18.000 evra
Kod paora oduvek važi pravilo da su njive najbolja investicija.
Prema izveštaju Republičkog geodetskog zavoda za prošlu godinu, posle trgovine stanovima, u Srbije se najviše trgovalo poljoprivrednim zemljištem, pa se tako u prometu našlo 24.900 parcela.
U svih sedam regiona ili oblasti Vojvodine trgovalo se poljoprivrednim zemljištem, ali su cene bile različite. Najskuplje se hektar poljoprivrednog zemljišta prodavao u Južnobačkom regionu, ali i tu je, naravno, bilo razlike. Tako je za najskuplji hektar zemljišta koji je prošle godine prodat u Južnobačkom regionu, koji pokriva 12 lokalnih samouprava, bilo potrebno 18.000 evra, a za najjeftiniji 2.000 evra.
U RGZ ističu da je srednja vrednost prodatog zemljišta u ovom regionu prošle godine bila 10.300 evra po hektaru, a da je najviša ukupno ugovorena cenu postignuta u okolini Srbobrana, gde je za jedan hektar, 92 ara i 11 kvadratnih metara plaćeno 75.000 evra. U isto vreme, lane je najviša cena po hektaru poljoprivrdnog zemljišta zabeležena u Veterniku, kod Novog Sada, i iznosila je 47.068 evra.
Prošle godine je najjeftiniji hektar zemljišta bio u Južnobanatskoj oblasti u kojoj su: Pančevo, Alibunar, Bela Crkva, Vršac, Kovačica, Kovin, Opovo i Plandište. Najniža prošlogodišnja cena prodatog hektara zemljišta bila je 1.500 evra, a najiša 13.000 evra. RZS je izračunao da je prosečna cena zemljišta u ovoj oblasti lane iznosila 5.700 evra po hektaru, što je duplo manje nego u Južnobačkom regionu.
U okolini Sombora, Apatina, Kule i Odžaka, koji su u Zapadnobačkoj oblasti, lane je zabeležena najniža cena od 2.000 evra po hektaru, a najskuplja je bila njiva za koju je vlasnik platio 15.500 evra. Srednja vrednost zemljišta po hektaru u ovim lokalnim samoupravama, po računici RGZ, bila je 7.500 evra. Najniža cena zemljišta po hektaru prošle godine u okolini Kikinde, Ade, Kanjiže, Novog Kneževca, Sente i Čoke, koje čine Severnobanatsku oblast, bila je svega 1.500 evra, dok je najskuplja prodata po 13.200 evra po hektaru. Srednja vrednost prodatih njiva iznosi 6.400 evra.
Njive u Zrenjaninu, Žitištu, Novoj Crni, Novom Bečeju i Sečnju, koje se nalaze u Srednjebanatskoj oblasti, lane su imale prosečnu cenu od 6.200 evra po hektaru, s tim da je najniža cena bila svega 1.000 evra, a najviša 13.000 evra. Sremska oblast, u kojoj su Sremska Mitrovica, Inđija, Irig, Pećinci, Ruma, Stara Pazova i Šid, lane je imala srednju vrednost prodatog hektara od 7.600 evra, uz minimum po hektaru od 2.000 evra, dok je maksimalna cena bila 16.500 evra.
U RGZ su saopštili da je najskuplje poljoprivredno zemljište prošle godine bilo u industrijskoj zoni Stare Pazove. Ukupna ugovorena cena bila je 362.176 evra i to za poljoprivrrdno zemljište od jednog hektara, 13 ari i 18 kvadratnih metara. Valja napomenuti da je cena hektara poljoprivrednog zemljišta u ovoj industrijskoj zoni 320.000 evra.
Prošle godine su vojvođanski paori, pre svega oni koji žive u blizini granice s Rumunijom, kupovali oranice u toj zemlji jer su neke bile i do pet puta jeftinije od vojvođanskih. Branislav Gulan ističe da je razumljivo što su rumunske njive jeftinije od vojvođanskih, s obzirom da je i njihov kvalitet manji.
- Cene poljoprivrednog zemljišta znatno su više u Vojvodini nego u susednim državama, pa i Rumuniji. Osim kvaliteta, moguće je da je na niske cene hektara u toj državi uticala i ogromna ponuda ondašnjih paora – smatra Gulan.
Član Odbora SANU za selo Branislav Gulan objašnjava za “Dnevnik” da bi lane cene poljoprivrednog zemljišta, s obzirom na visok kvalitet, u Vojvodini bile i više da se nije čekao ishod oko moguće prodaje njiva strancima.
- Prošle godine su poljoprivrednici čekali septembar, kada se govorilo da će stranci moći lako da kupuju zemlju u Vojvodini – kaže Gulan.- Svakako su njive u Vojvodini skuplje nego u okolnim državama, ali su i kvalitetnije. Ipak, cena njiva se razlikuje i zavisi od toga gde se nalaze, ali i od trenutne ponude i tražnje.
Naš sagovornik objašnjava da su njive pored puta po pravilu skuplje od onih koje su skrajnute. Po njegovim rečima, cene njiva u prvim redovima puta između Novog Sada i Bačke Palanke kreću se oko 15.000 evra po hektaru, dok se hektar u drugoj liniji, gde je atarski put, prodaje za duplo manje para, odnosno za negde oko 7.000 evra.
LJ. Malešević