Кинеске раднике замениће наши
Уколико дође до значајнијег утицаја коронавируса на допремање опреме и долазак радника из Кине, компаније из те земље које раде на инфраструктурним пројектима у Србији наговестиле су да ће, ако се за тиме укаже потреба, у већој мери ангажовати српске извођаче и на тај начин надоместити кинеску радну снагу.
Недавно је председник Србије Александар Вучић, говорећи о утицају коронавируса на светску економију и домаћу привредну активност, изразио забринутост у вези с реализацијом пројекта изградње пута Прељина–Пожега.
У Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, на питање Танјуга да ли на пројекту Прељина–Пожега има довољано ангажованих радника и опреме и да ли постоји кашњење у реализацији тог пројекта, кажу да ће „Путеви Србије”, као инвеститор и кинеска компанија CCCC (China communications цонструцтион company) као извођач радова, учинити све у оквиру својих надлежности да не дође до пробијања рока за изградњу тог коридора.
Напомињу да су у prеthodnom периоду, упркос различитим проблемима, завршавани бројни велики инфраструктурни пројекти.
„Међутим, кад говоримо о утицају коронавируса, то је проблем који спада у домен више силе која потенцијално може утицати на све области, па и на извођење радова на изградњи једног ауто-пута”,
наводе у ресорном министарству.
У сваком извођачком уговору, иначе, постоји стандардна клаузула „виша сила”, на коју уговорне стране могу да се позову и примене је, уколико се за то доказано испуне услови, објашњавају у Министарству.
Подсећају на то да је 20. фебруара одржан састанак представника Министарства са свим кинеским компанијама које су ангажоване у Србији и на којем је разговарано о могућим решењима за проблеме узроковане епидемијом у Кини.
„Тренутно, како смо информисани, постоје одређени проблеми с пројектима које реализује компанија ЦМЕЦ, а потенцијални проблеми с кинеским извођачима више се тичу производње и допремања опреме него доласка радника из НР Кине”.
Остале компаније су, додају, наговестиле да ће, уколико се за тиме укаже потреба, у већој мери ангажовати српске извођаче и на тај начин компезовати кинеску радну снагу.
Д. Мл.