light snow
0°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Купци се највише жале на обућу, одећу и белу технику ЕВО КАКО ДОБИТИ НОВАЦ НАЗАД ИЛИ ЗАМЕНИТИ РОБУ

21.03.2024. 10:00 10:26
Пише:
Фото: Ilustracija Pixabay.com/ Freepik.com

Много је купаца/потрошача који тек кад дођу из куповине примете да производ није у реду - одлепи се ђон на ципели, апарат не ради... Да би добили повраћај новца или заменили производ морају да поднесу рекламацију, а потрошачи/купци у Србији већ деценију су у прилици да то учине у складу са Законом о заштити потрошача који прецизира њихова права и како да их остваре.

Жалби има, а потрошачи највише притужби имају на квалитет обуће, одеће и беле технике.

Дакле, закон постоји, права и обавезе и потрошача и трговаца се знају, али још увек је, кажу они који се баве заштитом потрошача, дуг пут да потрошачи остваре своја права и зато је најбоље да се кад је то потребно обрате удружењима која се баве заштитом потрошача.  

- Иако је Закон о заштити потрошача постоји, потрошачи, заправо, мало знају о томе какава су им права и то није довољно да се упути ваљан и детаљан приговор како би се остварила потрошачка права - каже правни саветник у Удружењу за заштиту потрошача Војводине Марко Драгић. - Зато их ми увек саветујемо да се боље информишу и обрате некој од потрошачких организација.  

Он указује да, уз закон, потрошачи заиста више знају о томе како да заштите и остваре права. Истиче и да то знају и трговци, који неретко, користе своје шансе да обману/преваре потрошача, односно проналазе начине да искористе потрошача.  

- Потрошачи би требало да знају да се у року од шест месеци, ако роба није саобразна, имају право да захтевају повраћај новца, а производ се може поправити и заменити, али се у том року не може поправљати без писмене сагласности купца. Након истека шест месеци производ се може заменити или поправљати, али се не може остварити повраћај новца, осим у случају да је већ био на рекламацији - каже Драгић. 

И Небојша Лазаревић из Центра за европске политике каже да потрошачи углавном знају каква права имају, али да компликована процедура правне заштите утиче на то да они веома тешко та права и остваре, те да потрошачи који знају каква су им права имају много веће шансе да их и остваре јер трговци у таквим ситуацијама устукну. По његовим речима, потрошачи у Србији се, према расположивим подацима које води Тржишна инспекција, најчешће жале на текстил, обућу и техничке производе. 

- Пракса поводом ових рекламација је шаролика, од великог броја одбијања с једноставним образложењем да је роба неправилно коришћена, па до ефикасног усвајања рекламације и замене робе, што је по правилу више последица пословне политике трговаца него неког посебног дејства прописаних санкција - каже Лазаревић. - Мој савет је да потрошачи увек покушају да остваре своја потрошачка права јер у том случају раде и за себе, али и друге купце/потрошаче, као и да се обрате неком од удружења јер у сваком региону постоји регионални центар заштите потрошача - каже Лазаревић. 

 


Трговци морају да објасне

Марко Драгић наглашава да потрошачи морају да знају и то да трговци имају обавезу да потрошачу/купцу пруже јасну, потпуну и тачну иноформацију о правима које имају и не смеју га доводити у забуну. 

- Тако се, рецимо, дешава да потрошач дође да рекламира производ, а трговац га, уместо да му саопшти које су могућности на располагању, одмах упути у овлашћени сервис - и то је онда пример непоштене праксе - истиче Драгић. 


 

Недавно је обележен Светски дан права потрошача, а том приликом је министар трговине Томислав Момировић рекао да је заштита потрошача на све вишем новоу. 

- Министарство трговине иницирало је и вансудску заштиту потрошача наметањем обавезе трговцу да учествује у том спору, а заједно са сектором тржишне инспекције, у последњих годину и по дана спроведено је близу 8.000 поступака - рекао је Момировић. - Бројке јасно показују нашу решеност да у неколико нивоа пружимо заштиту потрошачима у остваривању њихових права, као и да је свест потрошача о заштити права све виши. То потврђује и то што се у Регистар „Не зови”, којим се потрошачи штите од непоштене пословне прексе, односно насртљивих трговаца - од почетка године уписало око 10.000 грађана.

Д. Млађеновић

Фото: pixabay.com/

 

Пише:
Пошаљите коментар
ПОРАСЛА ОНЛАЈН ПРОДАЈА, РЕКЛАМАЦИЈЕ УЗЕЛЕ МАХА Ево који модни гиганти су почели да НАПЛАЋУЈУ ВРАЋАЊЕ РОБЕ

ПОРАСЛА ОНЛАЈН ПРОДАЈА, РЕКЛАМАЦИЈЕ УЗЕЛЕ МАХА Ево који модни гиганти су почели да НАПЛАЋУЈУ ВРАЋАЊЕ РОБЕ

20.09.2023. 21:36 21:39
Трговци нерадо примају рекламације

Трговци нерадо примају рекламације

21.03.2018. 12:56 13:00