Број турских инвеститора биће дуплиран до краја године
БЕОГРАД: Турске фирме су јако заинтересоване за Србију јер им пружа најбоље услове за стране инвеститоре у региону, тренутно имамо негде око 12 или 13 турских инвеститора који су отворили фабрике у Србији и очекујемо да ће тај број да се дуплира до краја године, рекао је је данас Александар Међедовић, члан Турско-српског бизнис савета.
Он је у изјави за Танјуг на међународном скупу "Бечки економски разговори-београдски састанак", који организују Бечки економски форум (ВЕФ) у сарадњи са Савезом економиста Србије(СЕС) рекао да су се пре пет година десиле радикалне промене и да су турске фирме кренуле да схватају озбиљно могућности које имају у Србији.
"Кренуле су мање инвестиције на југу Србије у области текстила, и то је онда кренуло као лавина која се лагано шири", навео је Међедовић.
Он је додао да треба препознати Турску као велику економску силу, која је тренутно шеснаеста економија на свету по величини и по аутпуту.
"То је једна изузетно важна позиција и ако се та економија интересује за овај регион, требало би да се на то гледа као на нешто позитвно, јер иза тога стоји велики потенцијал за сарадњу и економски развој. Ја из свог искуста могу да кажем да је интерес повећан у задњих неколико година, као и да је пре пар година заинтересованост била јако ниска, пре десет година нисте имали готово ниједну инвестицију у Србији која је дошла из Турске", навео је Међедовић.
Упитан шта је од кључне важности за развој економија земаља у региону, он је рекао да је једина шанса да будемо слични и да трчимо за великим економијама да се ујединимо и што мање препрека поставимо једни другима у регионалној сарадњи.
"Територија Балкана је велика, али економија сваке земље засебно мала. То не може да живи у економском смислу, ако погледате које су цифре из БиХ или из Албаније или Црне горе, па чак и из Србије, то не може да се упореди са светским економијама попут Немачке, Француске Шпаније, зато је међусобна сарадња кључна", закључио је Међедовић.
Лански: Србија - "капија" Европе ка кинеском тржишту
БЕОГРАД: Члан борда Бечког економског фонда (ВЕФ), угледни бечки адвокат Габријел Лански, оцењује да би Србија могла бити капија Европе за улазак на кинеско тржиште, јер је изборила "одличну позицију" у сарадњи са Пекингом.
Лански истиче да је Србија спретном и офанзивном политиком, како се видело на самиту „Један појас, један пут“, успела да обезбеди одличну позицију.
„Србија је у пул позицији као централна земља за Кину у стратегији за „Пут свиле“. Аустрија до сада нема у томе никакву улогу, те би због тога сарадња аустријских и српских предузећа могла бити паметна“, уверен је он.
Подсетио је да је Србија са кинеског скупа донела пуно инфраструктурних пројеката и пројеката из других области.
„Премијер Александар Вучић је био веома успешан и вратио се са три милијарде тешким пакетом. Тако нешто нема аустријска привреда“, констатовао је Лански и додао да може замислити много предузећа у Европи којима би Србија могла користити као "врата за Кину".
Указао је да је регионална сарадња неизбежна ствар за развој, и да економска снага сваке земље може бити јача ако се поново успостави сарадња.
„Верујем да је то потребна последица распада Југославије. Регионална сарадња може да се одвија само на тлу политичке коегзистенције и без националистичких ексцеса“, рекао је Лански.
Он је додао да се, иако би се могло закључити супротно на основу догађаја, код политицкцих лидера постоји жеља за коегзистенцијом и економском сарадњом, те да је она много већа од снаге која вуче у супротном правцу.
Такође је казао да је аустријска привреда и даље веома заинтересована за тржиште Србије.
"Аустрија је и даље, историјски, али и економски гледано кључна земља за инвестиције у овај регион“, уверен је Лански додајући да је и бројна српска дијаспора мотор тог интересовања.