Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Broj turskih investitora biće dupliran do kraja godine

22.05.2017. 16:55 17:03
Piše:
Foto: VEF

BEOGRAD: Turske firme su jako zainteresovane za Srbiju jer im pruža najbolje uslove za strane investitore u regionu, trenutno imamo negde oko 12 ili 13 turskih investitora koji su otvorili fabrike u Srbiji i očekujemo da će taj broj da se duplira do kraja godine, rekao je je danas Aleksandar Međedović, član Tursko-srpskog biznis saveta.

On je u izjavi za Tanjug na međunarodnom skupu "Bečki ekonomski razgovori-beogradski sastanak", koji organizuju Bečki ekonomski forum (VEF) u saradnji sa Savezom ekonomista Srbije(SES) rekao da su se pre pet godina desile radikalne promene i da su turske firme krenule da shvataju ozbiljno mogućnosti koje imaju u Srbiji.



"Krenule su manje investicije na jugu Srbije u oblasti tekstila, i to je onda krenulo kao lavina koja se lagano širi", naveo je Međedović.



On je dodao da treba prepoznati Tursku kao veliku ekonomsku silu, koja je trenutno šesnaesta ekonomija na svetu po veličini i po autputu.



"To je jedna izuzetno važna pozicija i ako se ta ekonomija interesuje za ovaj region, trebalo bi da se na to gleda kao na nešto pozitvno, jer iza toga stoji veliki potencijal za saradnju i ekonomski razvoj. Ja iz svog iskusta mogu da kažem da je interes povećan u zadnjih nekoliko godina, kao i da je pre par godina zainteresovanost bila jako niska, pre deset godina niste imali gotovo nijednu investiciju u Srbiji koja je došla iz Turske", naveo je Međedović.



Upitan šta je od ključne važnosti za razvoj ekonomija zemalja u regionu, on je rekao da je jedina šansa da budemo slični i da trčimo za velikim ekonomijama da se ujedinimo i što manje prepreka postavimo jedni drugima u regionalnoj saradnji.



"Teritorija Balkana je velika, ali ekonomija svake zemlje zasebno mala. To ne može da živi u ekonomskom smislu, ako pogledate koje su cifre iz BiH ili iz Albanije ili Crne gore, pa čak i iz Srbije, to ne može da se uporedi sa svetskim ekonomijama poput Nemačke, Francuske Španije, zato je međusobna saradnja ključna", zaključio je Međedović.

Lanski: Srbija - "kapija" Evrope ka kineskom tržištu

BEOGRAD: Član borda Bečkog ekonomskog fonda (VEF), ugledni bečki advokat Gabrijel Lanski, ocenjuje da bi Srbija mogla biti kapija Evrope za ulazak na kinesko tržište, jer je izborila "odličnu poziciju" u saradnji sa Pekingom. 



Lanski ističe da je Srbija spretnom i ofanzivnom politikom, kako se videlo na samitu „Jedan pojas, jedan put“, uspela da obezbedi odličnu poziciju. 



„Srbija je u pul poziciji kao centralna zemlja za Kinu u strategiji za „Put svile“. Austrija do sada nema u tome nikakvu ulogu, te bi zbog toga saradnja austrijskih i srpskih preduzeća mogla biti pametna“, uveren je on. 



Podsetio je da je Srbija sa kineskog skupa donela puno infrastrukturnih projekata i projekata iz drugih oblasti. 



„Premijer Aleksandar Vučić je bio veoma uspešan i vratio se sa tri milijarde teškim paketom. Tako nešto nema austrijska privreda“, konstatovao je Lanski i dodao da može zamisliti mnogo preduzeća u Evropi kojima bi Srbija mogla koristiti kao "vrata za Kinu". 



Ukazao je da je regionalna saradnja neizbežna stvar za razvoj, i da ekonomska snaga svake zemlje može biti jača ako se ponovo uspostavi saradnja. 



„Verujem da je to potrebna posledica raspada Jugoslavije. Regionalna saradnja može da se odvija samo na tlu političke koegzistencije i bez nacionalističkih ekscesa“, rekao je Lanski. 



On je dodao da se, iako bi se moglo zaključiti suprotno na osnovu događaja, kod politickcih lidera postoji želja za koegzistencijom i ekonomskom saradnjom, te da je ona mnogo veća od snage koja vuče u suprotnom pravcu. 



Takođe je kazao da je austrijska privreda i dalje veoma zainteresovana za tržište Srbije. 



"Austrija je i dalje, istorijski, ali i ekonomski gledano ključna zemlja za investicije u ovaj region“, uveren je Lanski dodajući da je i brojna srpska dijaspora motor tog interesovanja. 

Piše:
Pošaljite komentar