clear sky
12°C
21.09.2024.
Нови Сад
eur
117.062
usd
104.8191
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Бољи приступ и бржи интернет у руралним подручјима, 4Г у целој Србији

19.11.2015. 11:43 13:33
Пише:

Мобилни оператори Телеком, Теленор и ВИП Мобиле купили су данас на јавном надметању радио фреквенцију на 800 мегахерза, за укупно 105 милиона евра,

а министар трговине и телекомуникација Расим Љајић поручио је да ће грађани Србије због тога имати бољи приступ мобилној мрежи и бржи интернет у руралним подручјима.

Та три оператора су платила 35 милиона евра за радиофреквенцијске блокове А, Б и Ц.

РАТЕЛ је организовао у Привредној комори Србије јавно надметање за издавање појединачних дозвола за коришћење радио фреквенција у РФ Опсегу 791-821/832-862 МХз за територију Србије.

Оператори ће користити тај опсег за 4Г (ЛТЕ) мрежу.

Веће је простирање сигнала на 800 мегахерца, због чега се истим бројем базних станица и снагом зрачења може покрити већа територија, због чега је коришћење овог дела спектра  погодно првенствено у руралним подручјима.

"Велика је финансијска добит за буџет Србије где ће се инкасирати 105 милиона евра од продаје овог радио-фреквенцијског спектра", рекао је Љајић новинарима након завршетка јавног надметања у Привредној комори Србије.

Љајић је подсетио да је држава почетком године продала део спектра на 1.800 мегахерза по цени од 21 милион евра, тако да ће укупан износ од продаје спектра износити 126 милиона евра.

"Добит је велика за грађане Србије јер ће имати бољи приступ мобилним мрежама, бржи интернет у руралним подручјима земље. Очекује се да ће оператори користити тај опсег за развој нових услуга", рекао је Љајић.

Он је истакао да ће такође бити створени услови за нове инвестиције у сектору електронских комуникација.

Љајић је казао да су то све практичне користи од завршеног процеса дигитализације у земљи, која је укупуно коштала око 40 милиона евра, са 10 милиона евра донација од ЕУ.

"Дакле, држава је уложила 30 милиона евра и ако рачунате све ово што смо продали од радиофреквенцијског спектра - 126 милиона, чиста добит је нешто мање од 100 милиона евра", истакао је Љајић.

Он је казао да, иако је дигитализација често оспоравана, да је потврђено да је то најбоља инвестиција за Србију у овој години.

Љајић је подсетио да је фреквенцијски спектар на 1.800 мегахерца важан због увођења 4Г мреже посебно у великим градовима.

"Овај спектар од 800 мегахерца је важан за мобилне оператере, зато је и толико скупљи, зато што омогућава бољу покривеност у руралним и сеоским подручијама Србије", додао је министар.

Директор РАТЕЛ-а Владица Тинтор рекао је новинарима да ће у наредних месец до месец и по дана бити издате одговарајуће дозволе за сва три оператора за нове опсеге.

"Они ће у складу са својим пословним плановима кренути са реализацијом ове технологије. Свакако у року од шест месеци они морају да крену да пружају услуге", навео је Тинтор.

Пошто је конкурентност на тржишту веома велика, како каже, вероватно ће један другог погурати да то буде и раније, а у интересу крајњих корисника.

Он је додао да су се сва три оператора определила у својим плановима да у том опсегу користе технологију четврте генерације.

Тинтор је казао да постоје предуслови да сви делови Србије буду покриврени, али и да су потребне велике инвестиције да би се цела земља покрила сигналом четврте генерације мобилне телефоније.

(Танјуг)

Оператери: Развој 4Г мреже биће могућ у целој Србији

Челници Телекома, Теленора и ВИП Мобајла, који су данас на аукцији купили део фреквенцијског спектра на 800 мегахерца за укупно 105 милиона евра, поручили су да ће то омогућити даљи развој 4Г технологије у Србији, као и да ће бити могућ брзи интернет и у руралниум подрчјима на којима до сада уопште није било интернета.

Јавно надметање је организовано за издавање појединачних дозвола за коришћење радио фреквенција у РФ Опсегу 791-821/832-862 МХз и та три оператора су платила по 35 милиона евра за радиофреквенцијске блокове А, Б и Ц.

Генерални директор Телекома Предраг Ћулибрк је рекао Танјугу да је межа четврте генерације (ЛТЕ) почела да се развија у нашој земљи, када су се стекли услови на 1.800 мегахерца и увођењем технолошке неутралности почетком године - да на свим опсезима оператори могу да користе било које технологије за пружање мобилних сервиса.

"ЛТЕ је већ ту и Телеком Србија очекује да ће до краја године у 50 највећих градова Србије имати доступан 4Г сигнал. У бројним градовима то већ има и данас, ми ћемо наставити са развојем 4Г мреже", казао је Ћулибрк.

Како наводи, сва три оператора су добила по 10 мегахерца фреквентног опсега, што је изузетно важно за развој 4Г мрежа, с обзиром да сигнал на 1.800 мегахерца на коме се сада пружа ЛТЕ и на 800 мегахерца није иста.

"Нова фреквенција нам омогућава да повећамо територију покривања 4Г сигналом, јер што је нижа фреквенција у опсегу то је и покривање боље. Мислим да је то јако важно, да би сви грађани у наредних годину до две могли да уживају у коришћењу сервиса на 4Г мрежи, где је заиста разлика огромна", казао је Ћулибрк додајући да је брзина интернета значајно већа него на 3Г.

Према његовим речима, развој 4Г ће омогућити даљи развој не само оператору у смислу подизања нових базних станица са 4Г  технологијом већ ће цео тај сектор да заживи кроз развој нових сервиса.

"Не говоримо само о сервисима које пружају оператори већ на бази тих технологија ће се у Србији појавити многа старт-ап предузећа и мале софтверске фирме које ће правити нове апликације", нагласио је челник Телекома.

Он је додао да ће то, такође, бити подстрек за развој смартфон уређаја и читаве индустрије.

Ћулибрк је истакао да је важно за грађане да крупним корацима  у области телекомуникација идемо ка ономе што постоји у развијеном делу света.

Генерални директор Теленора у Србији Уве Фредхајм је казао  Тањуг у да је та компанија сада добила фреквенцу која омогућава развој мреже како у руралним тако и урбаним местима.

"Фокус ће бити на повећању протока саобраћаја широм земље и развоју мреже која ће то омогућити. Други фокус ће бити терминали које је неопходно унапредити односно мобилни телефони корисника", навео је Фредхајм.

Очекује се, како каже, да ће сервиси, пре свега видео стриминг и други, који захтевају велики капацитет података сада бити у фокусу.

Фредхајм је додао да ће Теленор бити веома активан наредне године у свему томе.

Генерални директор ВИП мобајла Дејан Турк је изразио задовољство због тога што су сада створени услови да може да се развија брзи интернет и у руралним пределима.

Турк је рекао Танјугу да је до сада 4Г интернет могао да се развија само на 1.800 мегахерца, што је добра фреквенција за градове, као и да је ВИП Мобајл до сада са 4Г мрежом покрио Београд и почео да покрива Крагујевац, Ниш и друге градове.

"Сада можемо и у руралним подручијима. Тако да тамо где до сада није био могућ интернет биће могућ брзи интернет", нагласио је Турк.

Веће је простирање сигнала на 800 мегахерца, због чега се истим бројем базних станица и снагом зрачења може покрити већа територија, због чега је коришћење овог дела спектра  погодно првенствено у руралним подручјима.

(Танјуг)

 

Аутор:
Пошаљите коментар