Bolji pristup i brži internet u ruralnim područjima, 4G u celoj Srbiji
Mobilni operatori Telekom, Telenor i VIP Mobile kupili su danas na javnom nadmetanju radio frekvenciju na 800 megaherza, za ukupno 105 miliona evra,
a ministar trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić poručio je da će građani Srbije zbog toga imati bolji pristup mobilnoj mreži i brži internet u ruralnim područjima.
Ta tri operatora su platila 35 miliona evra za radiofrekvencijske blokove A, B i C.
RATEL je organizovao u Privrednoj komori Srbije javno nadmetanje za izdavanje pojedinačnih dozvola za korišćenje radio frekvencija u RF Opsegu 791-821/832-862 MHz za teritoriju Srbije.
Operatori će koristiti taj opseg za 4G (LTE) mrežu.
Veće je prostiranje signala na 800 megaherca, zbog čega se istim brojem baznih stanica i snagom zračenja može pokriti veća teritorija, zbog čega je korišćenje ovog dela spektra pogodno prvenstveno u ruralnim područjima.
"Velika je finansijska dobit za budžet Srbije gde će se inkasirati 105 miliona evra od prodaje ovog radio-frekvencijskog spektra", rekao je Ljajić novinarima nakon završetka javnog nadmetanja u Privrednoj komori Srbije.
Ljajić je podsetio da je država početkom godine prodala deo spektra na 1.800 megaherza po ceni od 21 milion evra, tako da će ukupan iznos od prodaje spektra iznositi 126 miliona evra.
"Dobit je velika za građane Srbije jer će imati bolji pristup mobilnim mrežama, brži internet u ruralnim područjima zemlje. Očekuje se da će operatori koristiti taj opseg za razvoj novih usluga", rekao je Ljajić.
On je istakao da će takođe biti stvoreni uslovi za nove investicije u sektoru elektronskih komunikacija.
Ljajić je kazao da su to sve praktične koristi od završenog procesa digitalizacije u zemlji, koja je ukupuno koštala oko 40 miliona evra, sa 10 miliona evra donacija od EU.
"Dakle, država je uložila 30 miliona evra i ako računate sve ovo što smo prodali od radiofrekvencijskog spektra - 126 miliona, čista dobit je nešto manje od 100 miliona evra", istakao je Ljajić.
On je kazao da, iako je digitalizacija često osporavana, da je potvrđeno da je to najbolja investicija za Srbiju u ovoj godini.
Ljajić je podsetio da je frekvencijski spektar na 1.800 megaherca važan zbog uvođenja 4G mreže posebno u velikim gradovima.
"Ovaj spektar od 800 megaherca je važan za mobilne operatere, zato je i toliko skuplji, zato što omogućava bolju pokrivenost u ruralnim i seoskim područijama Srbije", dodao je ministar.
Direktor RATEL-a Vladica Tintor rekao je novinarima da će u narednih mesec do mesec i po dana biti izdate odgovarajuće dozvole za sva tri operatora za nove opsege.
"Oni će u skladu sa svojim poslovnim planovima krenuti sa realizacijom ove tehnologije. Svakako u roku od šest meseci oni moraju da krenu da pružaju usluge", naveo je Tintor.
Pošto je konkurentnost na tržištu veoma velika, kako kaže, verovatno će jedan drugog pogurati da to bude i ranije, a u interesu krajnjih korisnika.
On je dodao da su se sva tri operatora opredelila u svojim planovima da u tom opsegu koriste tehnologiju četvrte generacije.
Tintor je kazao da postoje preduslovi da svi delovi Srbije budu pokrivreni, ali i da su potrebne velike investicije da bi se cela zemlja pokrila signalom četvrte generacije mobilne telefonije.
(Tanjug)
Operateri: Razvoj 4G mreže biće moguć u celoj Srbiji
Čelnici Telekoma, Telenora i VIP Mobajla, koji su danas na aukciji kupili deo frekvencijskog spektra na 800 megaherca za ukupno 105 miliona evra, poručili su da će to omogućiti dalji razvoj 4G tehnologije u Srbiji, kao i da će biti moguć brzi internet i u ruralnium podrčjima na kojima do sada uopšte nije bilo interneta.
Javno nadmetanje je organizovano za izdavanje pojedinačnih dozvola za korišćenje radio frekvencija u RF Opsegu 791-821/832-862 MHz i ta tri operatora su platila po 35 miliona evra za radiofrekvencijske blokove A, B i C.
Generalni direktor Telekoma Predrag Ćulibrk je rekao Tanjugu da je meža četvrte generacije (LTE) počela da se razvija u našoj zemlji, kada su se stekli uslovi na 1.800 megaherca i uvođenjem tehnološke neutralnosti početkom godine - da na svim opsezima operatori mogu da koriste bilo koje tehnologije za pružanje mobilnih servisa.
"LTE je već tu i Telekom Srbija očekuje da će do kraja godine u 50 najvećih gradova Srbije imati dostupan 4G signal. U brojnim gradovima to već ima i danas, mi ćemo nastaviti sa razvojem 4G mreže", kazao je Ćulibrk.
Kako navodi, sva tri operatora su dobila po 10 megaherca frekventnog opsega, što je izuzetno važno za razvoj 4G mreža, s obzirom da signal na 1.800 megaherca na kome se sada pruža LTE i na 800 megaherca nije ista.
"Nova frekvencija nam omogućava da povećamo teritoriju pokrivanja 4G signalom, jer što je niža frekvencija u opsegu to je i pokrivanje bolje. Mislim da je to jako važno, da bi svi građani u narednih godinu do dve mogli da uživaju u korišćenju servisa na 4G mreži, gde je zaista razlika ogromna", kazao je Ćulibrk dodajući da je brzina interneta značajno veća nego na 3G.
Prema njegovim rečima, razvoj 4G će omogućiti dalji razvoj ne samo operatoru u smislu podizanja novih baznih stanica sa 4G tehnologijom već će ceo taj sektor da zaživi kroz razvoj novih servisa.
"Ne govorimo samo o servisima koje pružaju operatori već na bazi tih tehnologija će se u Srbiji pojaviti mnoga start-ap preduzeća i male softverske firme koje će praviti nove aplikacije", naglasio je čelnik Telekoma.
On je dodao da će to, takođe, biti podstrek za razvoj smartfon uređaja i čitave industrije.
Ćulibrk je istakao da je važno za građane da krupnim koracima u oblasti telekomunikacija idemo ka onome što postoji u razvijenom delu sveta.
Generalni direktor Telenora u Srbiji Uve Fredhajm je kazao Tanjug u da je ta kompanija sada dobila frekvencu koja omogućava razvoj mreže kako u ruralnim tako i urbanim mestima.
"Fokus će biti na povećanju protoka saobraćaja širom zemlje i razvoju mreže koja će to omogućiti. Drugi fokus će biti terminali koje je neophodno unaprediti odnosno mobilni telefoni korisnika", naveo je Fredhajm.
Očekuje se, kako kaže, da će servisi, pre svega video striming i drugi, koji zahtevaju veliki kapacitet podataka sada biti u fokusu.
Fredhajm je dodao da će Telenor biti veoma aktivan naredne godine u svemu tome.
Generalni direktor VIP mobajla Dejan Turk je izrazio zadovoljstvo zbog toga što su sada stvoreni uslovi da može da se razvija brzi internet i u ruralnim predelima.
Turk je rekao Tanjugu da je do sada 4G internet mogao da se razvija samo na 1.800 megaherca, što je dobra frekvencija za gradove, kao i da je VIP Mobajl do sada sa 4G mrežom pokrio Beograd i počeo da pokriva Kragujevac, Niš i druge gradove.
"Sada možemo i u ruralnim područijima. Tako da tamo gde do sada nije bio moguć internet biće moguć brzi internet", naglasio je Turk.
Veće je prostiranje signala na 800 megaherca, zbog čega se istim brojem baznih stanica i snagom zračenja može pokriti veća teritorija, zbog čega je korišćenje ovog dela spektra pogodno prvenstveno u ruralnim područjima.
(Tanjug)