ЗАПОШЉАВАЊЕ У ПРОСВЕТИ Највише нових наставника језика и математике
У прва три круга запошљавања у просвети у Јужнобачком и Сремском округу из статуса запослених на одређено, у статус стално запослених прешло је 1.401 радник, а ових дана требало би да им се придружи још 257 оних који су до ове промене радног статуса дошли у четвртом кругу.
- У првој фази запошљавања у у 150 основних и 50 средњих школа у Јужнобачком и Сремском округу, у којима има око 12.000 запослених, посао на неодређено време добило је 585 радника, који су на одређено време, са 100 посто норме у једној школи, примљени до краја 2015 године - каже начелник Школске управе са седиштем у Новом Саду, задужене за ова два округа Јово Вукчевић. - У складу с упутством Министарства просвете, сви директори школа су, заједно с представницима синдиката, попунили изјаве о броју оваквих радника, те изјаве затим је проверавала и посебно формирана радна подгрупа у Школској управи, а потом су одобрени захтеви прослеђени Министарству просвете и Владиној комисији која потврђује одобрење за запошљавање на неодређено време.
У другом кругу из радног односа на одређено, у рад за стално могли су да пређу они који су у једној школи на 100 посто норме запослени 2016. и 2017. године, а по речима Јова Вукчевића у Јужнобачком и Сремском округу таквих је било 380.
Трећи круг обухватио је запослене на одређено до краја 2017. године, са најмање 60 одсто норме, а у ова два војвођанска округа било их је 436 и за њих је стигло одобрење их Министарства.
- Четврти круг обухвата такође запослене до краја 2017. године, али сада и оне с пола норме, као и евентуално неке које смо у prеthodnim случајевима пропустили да запослимо, а испуњавају услове - каже Јово Вукчевић. - После свих провера, Министарству смо упутили 247 захтева, а како су нам сви досадашњи захтеви одобрени, очекујемо да буду и ови.
Међу онима који су у ова четири циклуса примљени на рад за стално, у Јужнобачком и Сремском округу, према речима Јова Вукчевића, од наставног особља највише је учитељица и наставника српског и математике, а од ненаставног спремачица.
Иначе, Владина комисија усвојила је крајем јануара одлуку да се распише конкурс за запошљавање у просвети на неодређено време, и тако практично почела да укида последице Закона о забрани запошљавања у јавном сектору, донетог 2014. године. Последице тог закона у просвети су између 18.000 и 22.000 хиљаде запослених на одређено време.
Цео овај процес прате синдикати, представници актива директора и школске управе, а школе су у обавези да формирају комисије које ће пратити цео процес избора кандидата.
Д. Д.