За мање од два и по сата примљено свих 30.000 ваучера
БЕОГРАД: На шалтерима пошта за мање од два и по сата примљено је свих 30.000 пријава за субвенционисани одмор у Србији, чиме је планула и трећа серија ваучера, речено је Танјугу у Пошти Србије.
У прва два овогодишња циклуса подељено је укупно 120.000 ваучера којим држава субвенционише одмор грађана у домаћим туристичким објектима.
Пријављивање за трећу, додатну количину од 30.000 ваучера, кажу у Пошти, почело је јутрос у поштама широм земље и завршено је за мање од два и по сата.
На шалтерима 1.307 пошта грађани су предавали попуњене пријаве, уз пратећу документацију и у 10 часова и 28 минута евидентирана је последња пријава, и то у Ужицу.
Додатних 30.000 ваучера за одмор у Србији подељено је до 10.30 часова, саопштило је Министарство трговине, туризма и телекомуникација, наводећи да су највеће интересовање показали као и до сада пензионери - 55,06 одсто.
Министарка Татјана Матић навела је да је Министарство одговорило на велико интересовање грађана и обезбедило додатних 150 милиона динара за нових 30.000 ваучера.
Према њеним речима, очекивало се да и тај, као и prеthodna два контигента ваучера, буду подељена у рекордном року.
Највеће интересовање, након пензионера, показали су запослени - 30,46 одсто и незапослена лица - 11,21 одсто.
Најтраженије дестинације овог пута биле су Сокобања, Врњачка Бања, Златибор, Рибарска бања, Сијаринска бања, Горња Трепча, Копаоник, Бања Врујци и Бања Ковиљача.
Грађанима је на располагању било укупно 2.230 угоститељских објеката за које су могли да подносе своје пријаве.
У прва два овогодишња циклуса подељено је укупно 120.000 ваучера којим држава субвенционише одмор грађана у домаћим туристичким објектима.
Ваучери за 2021. годину моћи ће да се искористе закључно са 20. новембром ове године, саопштено је из Министарства трговине, туризма и телекомуникација.
Разграбљени додатни ваучери, више од пола узели пензионери
БЕОГРАД: Министарка за трговину, туризам и телекомуникације Татјана Матић изјавила је Танјугу да је јутрос разграбљено додатних 30.000 туристички ваучера, као и да су пензионери узели више од 50 одсто.
"Традиционално су пензионери били највише заинтересовани и узели више од 52 одсто ваучера, затим око 30 одсто узели су запоселни, а био је и неки проценат незапослених и студената", рекла је Матићева.
Како је рекла, стално обарамо рекорде у брзини поделе ваучера за одмор у Србији.
"И овај пут смо 30.000 ваучера поделили за мање од два и по сата, а последњи је подељен у 10.28 сати у пошти у Ужицу", навела је она.
Министарка истиче да туристички ваучери значајно подижу туристички промет и посећеност домаћих дестинација и додаје да се највише траже бање, али и планински центри и друге туристичке дестинације.
"Највеће интересовање је овог пута било за бање. Сокобања из месеца у месец избија на прво место, преузима примат од Врњачке Бање. Поред те две бање, најтражеије су Рибарска Бања, Бања Ковиљача, а планински центри и даље су тражени, али не толико као раније. Ипак планине су и даље међу првих 10 дестинација, а пре свега Копаоник и Златибор", рекла је Матићева.
На питање да ли ће бити још туристичких ваучера ове године, Матићева каже да се то министарство увек нада и бори да буде што више ваучера, као и да имају разумевање од стране министра финансија Синише Малог не само по том питању, већ и када је реч о помоћи сектору туризма, пошто је потребно обезбедити додатна средства у буџету.
"Оно што је за нас охрабрујуће, а то нам је и велики аргумент када преговарамо са Министрством финансија у вези са додатним ваучерима, јесте чињеница да ми у првих пет месеци ове године имамо пораст девизног прилива од туризма за чак 17,3 одсто", рекла је министарка.
Истакла је да је то показује да је улагање у ваучере оправдано, јер доприноси, пре свега, повећању прилива новца у буџет.
Подсетила је да је укупно у овој транши издвојено 150 милиона динара за 30.000 ваучера.
У прва два овогодишња циклуса подељено је укупно 120.000 ваучера, 100.000 плус 20.000, којим држава субвенционише одмор грађана у домаћим туристичким објектима.