Вируси главни узрок цирозе и рака јетре
У свету се годишње региструје 1,4 милиона оболелих од хепатитиса А, који због недостатка безбедне воде за пиће и лоших хигијенских навика погађа махом најнеразвијеније земље Африке и Југоисточне Азије. Вирусом хепатитиса Б и Ц инфицирано је око 325 милиона људи.
Годишње од ових инфекција умре око 1.300.000 људи, што је једнако смртности од ХИВ/АИДС, туберкулозе и маларије. Хронични хепатитис Б и Ц главни су узроци настанка цирозе и рака јетре и најчешћи разлози за трансплантацију јетре у Европи. Светски дан борбе против хепатитиса обележава се сутра, а слоган и порука овогодишње кампање Светске здравствене организације и Светског савеза за хепатитис је „НЕхеп–Елиминишимо хепатитис!”.
Овогодишње обележавање Светског дана хепатитиса усмерено је ка постизању главног циља прве Глобалне здравствене стратегије 2016 – 2021: елиминацији вирусних хепатитиса у будућности, односно у наредних 13 година. Иако Србија није земља с великом учесталошћу хепатитиса Б и Ц у општој популацији, неке групе грађана изложене су већем ризику инфекције, а то су они који ињектирају дроге и особе које често мењају сексуалне партнере.
- Вирусни хепатитиси чине значајан здравствени проблем Војводине, а хепатитис А је ранијих година био најчешће обољење. Након епидемијског таласа, који је имао врх у 2007, ово обољење у Војводини има опадајући тренд, с нижим епидемијским таласима и дужим интерепидемијским периодима - кажу у Институту за јавно здравље Војводине.
У 2016. у Војводини су пријављене 32 особе оболеле од хепатитиса А, с једном мањом регистрованом породичном епидемијом. За разлику од ранијих година, у 2016. већина оболелих, њих 87,5 одсто, регистрована је у одраслој популацији. Од 1988. број новооболелих од хепатитиса Б с мањим осцилацијама континуирано опада.
У протеклих десет година, обољевање од акутног хепатитиса Ц региструје се континуирано, с просечно око шест оболелих особа годишње. У 2016. години регистрован је један случај акутног хепатитиса Ц и 83 случаја хроничног хепатитиса Ц, без смртног исхода. Код 67 особа утврђено је носилаштво антитела на хепатитис Ц. Регистровани број особа оболелих од акутног хепатитиса Ц у 2016. најнижи је у читавом периоду спровођења надзора над овим обољењем. Регистровани број особа оболелих од хроничног хепатитиса Ц је последње три године значајно нижи у односу на ранији период.
- У 2016. пријављено је 19 случајева акутног и 60 случаја хроничног хепатитиса Б. Код три особе оболеле од акутног хепатитиса Б обољење је имало тешку клиничку слику и неповољан исход. Контролом добровољних давалаца крви и трудница према важећим законским прописима, испитивањем сексуалних партнера носилаца ХБсАг и особа које су прележале хепатитис Б, у 2016. откривено је и пријављено 75 нових случајева носилаштва вируса хепатитиса Б. Регистровани број оболелих од акутног хепатитиса Б у 2016. најмањи је од увођења надзора над овим обољењем у Војводини, али је у последње четири године регистровани број оболелих од хроничног хепатитиса Б континуирано већи у односу на број оболелих од акутног хепатитиса Б. Високо учешће хроничних форми болести последица је неповољне епидемиолошке ситуације акутног хепатитиса Б prеthodnih деценија - наводе у Институту.
- Међу носиоцима антитела на хепатитис Ц, пацијентима с акутним и хроничним хепатитисом Ц, високо је учешће особа које користе дроге убризгавањем. Највећи број новооболелих од акутног хепатитиса Б регистрован је у узрасту од 30. до 39. године, 37 одсто оболелих особа, што указује на значај сексуалног пута у ширењу инфекције - објашњавају лекари Института за јавно здравље Војводине.
Лечење хепатитиса има за циљ да ублажи и успори ток болести и одложи појаву хроничног хепатитиса или цирозе јетре. Када је реч о хепатитис Б вирусној инфекцији, најбоља превентивна мера је вакцинација и то свих особа из група са повећаним ризиком и све новорођене деце.
Саветовалишта за добровољно поверљиво саветовање и тестирање на ХИВ, хепатитисе и полно преносиве болести постоје при Институту за јавно здравље Војводине као и свим заводима за јавно здравље и многим НВО у градовима широм Војводине.
Љ. Петровић