У ИНСТИТУТУ ЗА ОНКОЛОГИЈУ ВОЈВОДИНЕ Против рака дојке САВРЕМЕНОМ ТЕРАПИЈОМ
Пацијенткиње оболеле од карцинома дојке у Институту за онкологију Војводине добијају савремену терапију коју је недавно одобрио Републички фонд за здравствено осигурање.
Помоћница директора Института за онкологију Војводине професорка др Јасна Трифуновић каже да је рак дојке хетерогена болест, јер су у питању различити типови и стадијуми болести, па су у зависности од тога и прогнозе болести различите.
- Избор најбоље терапије се за сваког пацијента процењује индивидуално, према читавом низу прогностичких параметара. У Србији годишње оболи око 4.500, а умре више од 1.500 жена од рака дојке. У прошлости је лечење свих карцинома, па и дојке, било ограничено на хемиотерапију и хормонске терапије, а од 90-их година имамо нове таргет терапије и нове мутације, које су омогућила примену нових лекова. Данас имамо нове терапије и нове лекове, али и нове третмане. То значи да лечење зависи од карактеристика тумора и карактеристика пацијената – испричала је професорка Трифуновић.
Према њеним речима, лечење зависи и од стадијума болести, доступности терапије, карактеристика пацијента. Напомиње да рано откривени карцином може да се излечи, када је добра терапија и дата у право време.
- Сада имамо доста лекова за карцином дојке, за неке биолошке типове тумора који су врло агресивни и за њих такође имамо терапију. Одлука о лечењу се доноси на конзилијумима. Лечење и стратегија су да се добри лекови дају што пре. Нови лекови се дају код таквих пацијената, то су тумори који представљају агресивну болест. Постоје протоколи о дозама и циклусима, а током терапије се раде контроле да би се процеио терапијски ефекат. Ако је он добар онда се наставља терапија, а ако није добар, терапија се мења према препорукама – навела је професорка Трифуновић.
Лекови и за метастатску болест
- Имамо и лекове за метастатску болест. Неки од њих су се и раније користили, а неки су нови. Мора да се ради тестирање да би се тврдило да ли пацијент има бенефит од тог лека – напоменула је др Трифуновић.
Када је у питању антихер 2 врста, добијена је другачија апликација, и сада су то два лека у једном леку, а даје се под кожу и то је лакше и за пацијенте, али и за особље.
- Процењује се ризик од повратка болести и пацијентима се даје имунотерапија и хемиотерапија, уколико су у високом ризику за поновно јављање болести. План лечења зависи од патохистолошког налаза, односно да ли се тумор скроз повукао, да ли су се повукле лимфне жлезде и какав је статус лимфних жлезда – наводи др Трифуновић.
Како објашњава, битно је што постоји могућност да се дају лекови после операције, али то зависи од додатних карактеристика карцинома, као што је на пример БРКА мутација.
- БРКА мутације су најчешће генетске мутације код карцинома дојке, а повезане су са агресивним клиничким и биолошким карактеристикама тумора. Оне су чешће присутне код одређених типова карцинома дојке и такви пацијенти се онда лече одређеним терапијама које утичу на лечење тих пацијената са БРКА мутацијом – истакла је др Трифуновић.
Лекари процењују који пацијенти су кандидати за тестирање БРКА мутације и резултати тестирања су битни за доношење одлуке о лечењу.
Љ. Петровић